Майданы

Усі пам’ятки археології потрібно терміново рятувати

Каталог па’мяток археології створений так, щоб мати можливість поступово і непомітно їх знищувати.Вивчаючи Мавринський майдан і займаючись дослідами інших майданів, я постійно питав пред­став­ни­ків влади: «А чи захищені майдани і кургани від руйнування, а чи розпайована під ними земля?». І мене запевняли, що споруди, занесенні в єдиний реєстр пам’яток археології, обов’язково охо­ро­ня­ють­ся державою і знищити їх неможливо бо за це передбачено великий штраф і покарання.

На початку лютого 2016 року Павлоградський культурологічний клуб «Українська цивілізація» та то­ва­ри­ст­во «Просвіта» звернулись із письмовим запитом до Павлоградської районної адміністрації на­да­ти відповідь про стан окремих пам’яток Павлоградського району. І ось 23 лютого ми отримали офі­цій­ну відповідь.

Так ці пам’ятки існують. Вони занесені в реєстр археологічних пам’яток місцевого значення під від­по­від­ни­ми номерами – і все... Про їхній стан ніхто нічого не знає, бо їх досліджували тільки ар­хе­о­ло­ги раз в декілька десятиліть. Мені надали ксерокопії з ксерокопій, оригінали яких знаходиться десь в Дніпропетровську, аркушів формата А4 для кожного археологічного об’єкта де на невеличкій мапі позначено різміщення пам’ятки, а також коли і ким досліджувалась.

Документ на Мавринський майдан
Документ на Мавринський майдан.
Документ на Межиріцький майдан
Документ на Межиріцький майдан.

Слідкувати і відповідати за стан майданів та курганів повинен відділ культури Павлоградського ра­йо­ну, але працівники відділу часто змінюються і не те що ніколи не бувають на цих спорудах, а на­віть і не знають де вони знаходяться і як їх шукати на мапі. Мені навіть довелося пояснювати що таке гео­гра­фіч­ні координати і як ними користуватись.

Жодному відділу культури в країні ніколи не виділялись гроші на впорядкування території ар­хе­о­ло­гіч­них споруд, бо такої території не існує. Вся земля під майданами та курганами роз­па­йо­ва­на!!! Це видно з наданих нам документів. Ця система землевпорядкування була розроблена ще в ра­дян­сь­кі часи і такою залишились після розпаювання. Кургани просто позначені на мапі кра­поч­кою, навколо якої обведена колом охоронна зона, хоча деякі майдани та кургани можуть займати територію в де­сят­ки гектарів. Тобто земля під майданами та курганами не вилучена з сіль­сь­ко­гос­по­дар­сь­ко­го при­зна­чення.

Кожен фермер, маючи клаптик землі з численною кількістю курганів, по закону держави повинен їх охороняти, але по документах, наданих тією ж державою, він повинен використовувати надану землю тільки для сільськогосподарського призначення. Таке протиріччя законів ще з радянських часів і надає можливість безконтрольно знищувати пам’ятки археології без кримінальної відповідальності.

У Великій Британії для охорони пам’яток археології створена організація «Спадщина предків». Во­на займається пошуком вже заораних об’єктів археології, вилучає землю під ними з сіль­сь­ко­гос­по­дар­сь­ко­го призначення і створює на основі цих пам’яток туристичні об’єкти з відповідною ін­фра­ст­рук­ту­рою. Така робота дозволяє не тільки відновлювати і охороняти прадавні пам’ятки, але ще й за­роб­ля­ти гроші на туризмі. А також це дозволяє науковцям займатись історичними дослідами, створює нові робочі місця і т.ін. Нашим міністрам культури чомусь ніколи такого навіть на думку не спадало.

Павлоградський культурологічний клуб «Українська цивілізація» та товариство «Просвіта» звер­та­ють­ся до юристів та фахівців допомогти нам створити таку організацію в Україні аби відродити нашу культурну спадщину та історію народу України.

© Автор: Нікіфоров Роман.Главная   Статьи о майданах   Фото   Фотогалерея майданов   ВидеоОбновлен 25 мая 2017. Создан 03 мар 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru