Майданы

Трипільське поселення Хомине

Поселення розташована за яром в урочищі Хомин ліс (Хомине) за східною околицею м.Ржищів Кагарлицького району, на плато правого берега Дніпра.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°57'55.56"N, 31°04'42.63"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташована за яром в урочищі Хомин ліс або Хомине – за східною околицею м.Ржищів Кагарлицького району, на плато правого берега Дніпра. Пам’ятка займає край плато над яром і його територія сягає 4,5 га.

Планіграфія трипільського поселення Хомине
Планіграфія трипільського поселення Хомине (Ржищів) за даними археологічних досліджень М. Відейка та магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

За даними магнітометричних досліджень, проведених В. Дудкіним, на території пам’ятки виявлено близько 140 аномалій, які можуть бути інтерпретовані як залишки будівель та господарських об’єктів три­піль­сь­ко­го часу. Серед них 20 аномалій від глинобитних наземних жител і близько 120 різ­но­ма­ніт­них господарських споруд і ям. Невеликі за площею аномалії могли бути пов’язані зі слідами бойових дій 1943 р., оскільки на полі та при розкопках знайдено рештки мін та снарядів.

Житла, як видно з плану, розташовувалися по колу, навколо них групувалися господарчі споруди та ями. Відстань між житлами складала 10-25 м. Ступінь збереженості культурних решток низька, вони дуже пошкоджені оранкою (за винятком нижньої частини заповнення господарчих ям). На поверхні землі помітні плями, утворені обпаленою обмазкою – рештками жител. Ями фіксуються за знахідками уламків стулок черепашок Unio та дрібних фрагментів кераміки.

Поселення відкрите М. Вiдейком під час археологічної розвідки, що проводилася Комплексною три­піль­сь­кою експедицією ІА НАНУ в 1992 р. У 1994 р. на поселенні ним же були проведені ар­хе­о­ло­гіч­ні розкопки – досліджено рештки двох жител та одну господарчу яму.

В місці розкопок на поверхні було знайдено чисельні грудки обпаленої глиняної обмазки. Перевірка металевим щупом показала наявність шару обмазки на глибині 0,2-0,5 м від сучасної поверхні. У знятому ґрунті було виявлено грудки обмазки та нечисельні дрібні фрагменти кераміки. Після зняття ґрунту та зачистки встановлено характер залягання решток будівлі – завал обпаленої глини пря­мо­кут­ний у плані, розмірами 6×14 м, товщина шару обмазки від 4-5 до 10-12 см. Обмазка пе­ре­важ­но з домішками полови, трапляються ділянки з чистої глини, без домішок, глина сильно об­па­лена.

Поселення віднесене до коломийщинської групи трипільських поселень Подніпров’я етапу СI і да­ту­єть­ся першою половиною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 19 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru