Майданы

Трипільське поселення Янча I

Поселення розташоване в 2 км на південь від с.Гребені Кагарлицького району Київської області, в 200 м зліва від дороги на Ржищів, в урочищі Янча.Фотогалерея   Видео
Координаты 50°00'17.10"N 30°59'14.04"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване в 2 км на південь від с.Гребені Кагарлицького району Київської області, в 200 м зліва від дороги на Ржищів, в урочищі Янча. Пам’ятка займає мис, що утворений двома пер­пен­ди­ку­ляр­но розташованими ярами, більший з яких виходить до Дніпра. Яри обмежують по­се­лен­ня з півдня та заходу. На схилах ярів є виходи джерельної води.

Планіграфія трипільського поселення Янча I
Планіграфія трипільського поселення Янча I (Гребені) за даними магнітометричних
досліджень В. Дудкіна.

Згідно даних археологічної розвідки площа поселення складала всього 2,2 га. На цій же площі знай­де­ні матеріали черняхівської культури. Узагальнені уявлення археологів щодо планіграфії по­се­лен­ня Янча I, розташованого поруч з поселенням Янча II, були досить схематичні.

Планіграфія трипільських поселень Янча I і Янча II
Планіграфія трипільських поселень Янча I і Янча II за даними археологічної розвідки.

Для уточнення планіграфії поселення В. Дудкіним були виконані магнітометричні дослідження на пло­щі 4,7 га. В результаті виявлено до 80 аномалій, у тому числі не менше 22 від наземних споруд. На пла­ні помітне кругове планування. Діаметр кола складає близько 100 м. Споруди розташовані з ін­тер­ва­лом від 5 до 20 м і орієнтовані довгою стороною, в основному, до центра кола. На північному заході в кільцевій забудові є розрив шириною 50-70 м. Якраз напроти цього місця, ближче до центра кільця роз­та­шо­ва­на група з 2 споруд, більша з яких має розміри 6×20 м. У південно-західному секторі кола дві споруди, роз­та­шо­ва­ні одна за одною, мають орієнтацію довгою віссю паралельно центру по­се­лення.

Поряд з великими знайдено невеликі, округлі в плані аномалії, діаметром 2-4 м. Можливо, це сліди від господарчих ям. Час­ти­на аномалій вірогідно відноситься до об’єктів черняхівської культури. Та­ки­ми можуть бути ті, що розташовані ближче до краю яру зі східного та північного боків. Їх середні роз­мі­ри – 4×4 або 3×4 м – можуть бути слідами споруд, злегка заглиблених у землю.

З метою уточнення хронології пам’ятки та підтвердження висновків інтерпретації магнітометричних даних про її двошаровість в 1992 р. під керівництвом М. Відейка були проведені розкопки в північній частині поселеня. Досліджено залишки трипільського житла, що складалися зі шматків обпаленої гли­ни, які лежали у вигляді прямокутного в плані завалу розмірами 4,5×14 м, товщиною від 5 до 10 см. Гли­би­на розкопу від 0,4 до 0,7 м від сучасної поверхні. На нижній поверхні обмазки місцями збе­рег­ли­ся відбитки колотого дерева, спрямовані упоперек довгої осі споруди.

Із західної сторони трипільське житло було частково прорізане напівземлянкою черняхівського ча­су. Вона була майже прямокутної форми розмірами 3,5×4 м. Товщина її заповнення, що містило фраг­мен­ти кераміки і кістки тварин, складала до 20 см. Ці споруди були якісно зафіксовані маг­ні­то­мет­рич­ною зйомкою.

Трипільські поселення Янча I, Янча II та Попова Левада в Google
Трипільські поселення Янча I, Янча II та Попова Левада в Google.

Поселення віднесене до коломийщинської групи трипільських поселень Подніпров’я етапу СI і да­ту­єть­ся першою половиною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 19 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru