Майданы

Трипільське поселення Василькове

Поселення знаходиться між селами Василькове та Іскренне Шполянського району Черкаської області, поруч з гранітним кар’єром.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°00'09.53"N, 31°17'19.00"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться між селами Василькове та Іскренне Шполянського району Черкаської об­лас­ті, поруч з гранітним кар’єром.

Поселення відоме з кінця ХІХ ст., коли на ХІ Археологічному з’їзді в Києві експонувалася кераміка з мо­но­хром­ним розписом, знайдена в районі с.Василькове. Пізніше ці матеріали опублікувала Т. Пассек (Pas­sek, 1935). Епізодичні розвідки на цій території проводилися у 80-і рр. ХХ ст. співробітниками Чер­кась­ко­го краєзнавчого музею.

Узагальнена структура планіграфії трипільського поселення Василькове
Узагальнена структура планіграфії трипільського поселення Василькове за даними дешифрування аерофотознімку К. Шишкіним.

В 1992 р. на поселенні М. Відейком були проведені розвідкові археологічні дослідження з метою ви­зна­чен­ня збереженості культурного шару та перспективи охоронних розкопок. Поселення роз­та­шо­ва­не на схилі плато. Підйомний матеріал трипільського часу було зібрано на ділянці 650×550 м (близько 36 га). Обриси поселення (спостережені візуально) в цілому співпадають з даними ае­ро­фо­то­зйомки.

Структура поселення була дешифрована по аерофотознімкам К. Шишкіним (Шишкін, 1985). На ае­ро­фо­то­знім­ку, опублікованому в 1985 р., поселення читається у вигляді світлих та темних смуг і плям. Смуги представляють ряди жител, щільно прибудованих одне до одного, невеликі плями – залишки окремих жител.

На знімку видно, що структура поселення складалася з 4 овалів, вписаних один в один. По довгій осі ова­ли орієнтовані на північний схід. Всередині центрального овалу помітна вулична та квартальна за­бу­до­ва. На більш детальному аерофотознімку з архіву М. Шмаглія (на жаль, безнадійно втра­че­но­му) вдалось виокремити плями від залишків окремих споруд в генеральних структурах. Всього вдалося нарахувати 608 будівель. Загальна площа поселення за цими даними становить 40-50 га.

На знімку помітно, що південно-західна частина поселення руйнується глибокою оранкою. На цій ділянці вже практично знищено три ряди забудови на відстані 250-300 м, тобто перестали існувати рештки принаймні 200 споруд. Отже в цілому поселення поблизу Василькова могло нараховувати до 800 жител.

На поселенні закладено кілька розвідкових розкопів (загалом близько 30 м2), які дозволили вста­но­ви­ти, що житла були наземного типу, з перекриттями, обмазаними глиною. Виявлено значну кіль­кість обпаленої обмазки з відбитками дерев’яних конструкцій. Під час розкопок знайдено кераміку з мо­но­хром­ним розписом, типову для 3-ї фази томашівської групи трипільської культури. На цій підставі поселення може бути датоване першою половиною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 18 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru