Майданы

Трипільське поселення Сушківка

Поселення знаходиться в 1 км на схід від с.Сушківка Уманського району Черкаської області на мису в урочищі Розкопана могила.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°40'03.97"N, 30°20'35.00"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться в 1 км на схід від с.Сушківка Уманського району Черкаської області на мису в урочищі Розкопана могила. Мис утворений вигином русла р.Ятрань, і зі сходу обмежений довгим яром. На мису також розташовані декілька курганів.

Планіграфія трипільського поселення Сушківка
Планіграфія трипільського поселення Сушківка за даними дешифрування
аерофотознімка К. Шишкіним.

Розкопки на пам’ятці проводилися В. Козловською у 1916 та 1926 рр. Тоді було досліджено рештки кількох жител (Козловська, 1926, 1928).

Поселення займало крайню частину мису і було сильно порушене. На аерофотознімку, опу­блі­ко­ва­но­му К. Шишкіним (Шишкін, 1985, рис. 2, 7) видно, що воно овальне в плані, орієнтоване по довгій осі за лінією північ-південь, майже ідеально вписується в обриси мису і було захищене річкою та ярами. В наш час частина об’єктів поселення зруйнована в результаті ерозії грунтів.

На знімку дешифровано дві овальні структури оборонного характеру (з проміжком між ними від 50 до 80 м), що складаються з щільно прибудованих одне до одного жител. Таке планування типове для три­піль­сь­ких поселень-гігантів у Буго-Дніпровському межиріччі. В центральній частині пам’ятки мож­на виділити вуличну та квартальну забудови. За межами основного масиву поселення також де­шиф­ро­ва­ні залишки жител, як з боку річки, так і з напільної сторони. Загальна площа поселення на­бли­жа­єть­ся до 50 га, а (виходячи із значної щільності забудови) число жител могло сягати 800-1000.

В. Козловською під час розкопок на глибині 0,2-0,5 м від поверхні досліджено рештки трипільських бу­ді­вель (завали обпаленої обмазки), виявлено значну кількість кераміки та пластики. Столова ке­ра­мі­ка прикрашена монохромним (темно-коричневим) розписом по жовтогарячому або чер­во­ну­ва­то­му ангобу. Цікавою є колекція антропоморфної пластики та зображення тварин, зокрема бичків, корів і коня.

Особливо відомою є знахідка глиняної моделі трипільської будівлі. На моделі детально передано ін­тер’єр оселі – піч, жертовник, лаву під стіною, на якій стоять великі посудини – піфоси. В кутку вмі­ще­но зображення жінки, яка працює на зернотерці.

Поселення Сушківка віднесене С. Рижовим до другої фази томашівської групи етапу СІ. Це по­се­лен­ня може бути датоване першою половиною IV тис. до н. е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 18 ноя 2015. Создан 17 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru