Майданы

Трипільське поселення Виноградне

Поселення розташоване в 300-х метрах від південної околиці с.Гребені Кагарлицького району Київської області на краю плато над урочищем Виноградне, яке виходить на берег Дніпра.Фотогалерея   Видео
Координаты 50°00'51.72"N, 30°59'27.62"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване в 300-х метрах від південної околиці с.Гребені Кагарлицького району Ки­їв­сь­кої області на краю плато над урочищем Виноградне, яке виходить на берег Дніпра. Три­піль­ське по­се­лен­ня займало мис, обмежений з північної сторони вигином плато, порушеного обвалами та яра­ми. Частина поселення зруйнована обвалами, частково – в результаті заходів по боротьбі з еро­зі­єю ґрунтів.

Трипільське поселення Виноградне
Планіграфія трипільського поселення Гребені (Виноградне) за даними магнітометричних
досліджень В. Дудкіна.

Згідно з даними археологічної розвідки розміри пам’ятки 100×200 м. Археологічні дослідження маг­ні­то­мет­рич­ним методом були проведені В. Дудкіним на площі 6,48 га. Аномалії від давніх споруд за­фік­со­ва­ні на площі 5,76 га. Таким чином, площа пам’ятки виявилася майже в 3 рази більшою за ви­зна­че­ну при зборі підйомних матеріалів.

Загальна кількість аномалій на плані близько 100. Різні методи інтерпретації даних маг­ні­то­мет­рич­ної зйомки показали високу насиченість дослідженої території археологічними об’єк­та­ми, що від­об­ра­жає досить складну структуру багатошарової пам’ятки. Безперечним фактом є наявність у да­но­му місці, принаймні двох поселень – трипільського та слов’янського.

Найбільші за розмірами аномалії можуть належати трипільським житлам. Їх нараховується до 20-22, і вони утворюють кільцеву структуру з 3-4 об’єктами в центрі. Розміри цих аномалій у межах (4‑7)×(10-20) м. Вздовж периметра структури об’єкти розташовані невеликими групами (по 2-3 в гру­пі) з інтервалами між групами – до 10-30 м. Така планіграфія нагадує структуру поселення Попова Ле­ва­да, розташованого на 1,8 км південніше.

До ранньослов’янського часу можна віднести приблизно 30 досить великих та однотипних аномалій. Усі вони округлі в плані, 4-6 м у поперечнику. Такі розміри характерні для заглиблених у ґрунт жител з піччю-кам’янкою. На цій же ділянці знайдена кераміка епохи ранніх слов’ян. Напевне, ці споруди є частиною розташованого далі на північ на схилі урочища Виноградне поселення VIII ст. н.е., що ви­яв­ле­не розкопками В. Петрашенко в 1979 р.

Поселення трипільської культури Гребені (Виноградне) може бути віднесене до коломийщинської групи трипільських пам’яток етапу ВII і датовано початком IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 19 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru