Майданы

Трипільське поселення Хатище

Поселення розташоване на відстані приблизно 1,5 км на північ від с.Григорiвка Канівського району Черкаської області біля дороги на с.Луковиця на мисі, утвореному відгалуженнями Чернечого Яру.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°55'47.76"N, 31°24'19.50"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване на відстані приблизно 1,5 км на північ від с.Григорiвка Канівського району Черкаської області біля дороги на с.Луковиця на мисі, утвореному відгалуженнями Чернечого Яру.

Трипільське поселення Хатище
План розташування археологічних об’єктів, виявлених на території поселення Григорівка (Хатище) за даними магнітометричних досліджень та розкопок В. Дудкіна та М. Відейко.

Підйомний матеріал (кераміка, уламки обмазки) знайдено на площі понад 2 га. Відповідно до цих зна­хі­док В. Дудкіним були проведені в 1993 р. магнітометричі дослідження на площі 1 га.

В результаті цих робіт виявлено близько 60 різноманітних аномалій, 12 із яких можна пов’язати з решт­ка­ми наземних будівель. Споруди були розташовані по колу діаметром близько 50 м. Дві будівлі зна­хо­ди­ли­ся в центрі. Розміри – стандартні: (4-5)×(10-14) м. Шурфування та розкопки показали, що рештки трипільського поселення сильно зруйновані не лише оранкою, але й під час воєнних дій – ви­бу­ха­ми снарядів та авіабомб, осколки від яких траплялися досить часто.

Магнітометрична зйомка виявилася єдиним засобом для відновлення первісного планування по­се­лен­ня. Розкопи та траншеї (Вiдейко, 1997) закладалися по тій самій мережі (2×2 м), що й маг­ні­то­мет­рич­на зйомка. Це полегшило перевірку її результатів.

Розкопками на місці значної за розмірами магнітної аномалії, під орним шаром на глибині 0,2-0,3 м бу­ло виявлено завал обпаленої глини – рештки трипільського житла 1 розмірами 3×3 м. Рештки жит­ла перекривали господарчу яму овальної форми, розмірами 3,1×2,1 м та глибиною 0,42 м (від три­піль­сь­ко­го горизонту). Знахідки в розрізі ями фрагментів кераміки, а нижче – шару ошлакованої глиняної обмазки давали підставу вважати, що на місці житла 1 існувало раніше і було спалено житло 2. Об­ид­ва житла відносилися до одного й того ж періоду Трипілля, оскільки кераміка з дна ями за ти­по­ло­гі­єю практично не відрізняється від знайденої у житлі.

Розкопки на місці слабких магнітних аномалій поруч та при невеликому віддаленні від решток житла 1 виявили господарчі ями, одна з них розміром 2,4×1,5 м і глибиною до 0,45 м, друга – 4,8×3 м при мак­си­маль­ній глибині від сучасної поверхні 1,02 м. Серед знахідок, крім чисельних фрагментів ке­ра­мі­ки, слід відзначити шість фрагментів схематичних антропоморфних статуеток та два фраг­мен­ти від зооморфної фігурки або посудини.

Далі на південь від розкопу житла 1(2), на мiсцi скупчення аномалій невеликих розмірів виявлені решт­ки ще одного трипільського житла (розчищена лише його частина площею 2,1×2 м) та роз­та­шо­ва­них поряд із ним двох господарчих ям: овальної – розмірами 3×1,7 м та округлої – діаметром 2,3 м. Заповнення ям досить насичене. Серед знахідок переважають фрагменти посуду з мальованим ор­на­мен­том, кухонної кераміки (зокрема розвал кухонного горщика), фрагменти антропоморфних ста­ту­е­ток, траплялися зрідка кістки тварин. Чимало цікавих знахідок було виявлено траншеями і в інших місцях дослідженої площі.

Виходячи з аналізу підйомного матеріалу, поселення може бути віднесене до кінця етапу ВII – по­чат­ку етапу СІ трипільської культури (канівська група) i датоване першою половиною IV тис. до н.е.

­


Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 11 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru