Майданы

Трипільське поселення Ямпiль

В центральній частині поселення можна простежити квартальне та вуличне планування. Тут виявлено кілька великих за розмірами об’єктів, площа навколо яких не забудована.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°45'59.10"N, 30°56'16.00"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване в 3 км на захід від с.Ямпiль Катеринопiльського району Черкаської області в урочищі Христичеве. Площа пам’ятки частково перекрита старим садом, кладовищем та зруй­но­ва­ни­ми будинками хутора.

Поселення Ямпіль відкрите в 1965 р. співробітником Уманського iсторико-краєзнавчого музею Г. Хра­баном. Наприкінці 1960-х років археологічне обстеження пам’ятки проводив В. Стефанович. У 1970-х роках було проведене дешифрування аерофотознiмка пам’ятки. Детальна розвідка із шур­фу­ван­ням проводилась на поселенні у 1985 та 1988 рр. Тальянкiвським загоном Трипільської експедиції IА АН УРСР під керівництвом В. Круца. У шурфах, що пройдені в східній частині поселення були ви­яв­ле­ні рештки наземного глинобитного житла. Магнітометричні дослідження на всій площі па­м’ят­ки проведені В. Дудкіним.

Планіграфія трипільського поселення Ямпіль
Планіграфія трипільського поселення Ямпіль за даними магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

Поселення розташоване на мисоподібному виступі плато правого берега річки Велика Вись. Мис, що утворений вигином ріки, має високі, досить стрімкі схили. Він обмежений зі сходу глибоким та дов­гим яром, що тягнеться з півдня на північ із незначним відхиленням на захід. Із західного боку з півд­ня на північ проходить стародавня балка з похилими схилами. На півдні територія поселення об­ме­же­на схилами мису та заплавою річки, а на півночі мис переходить у плато.

Площа поселення, згідно дешифровки аерофотознімка, досягає 40 га. Сплановане поселення у ви­гля­ді концентричних овалів, що були витягнутi майже з півдня на північ. За візуальними спо­сте­ре­жен­ня­ми та даними дешифрування аерофотознiмка простежуються два такі овали, що утворились за­вдя­ки тісний забудові наземними житлами, які були розташовані паралельно одне до одного й орі­єн­то­ва­ні довгою стороною до центру поселення. Між концентричними овалами фіксується простір не зай­ня­тий будинками. Ці дані були суттєво доповнені матеріалами магнітометричної зйомки поселення.

Магнітометричною зйомкою охоплена площа приблизно 60 га. Це дозволяє надійно ре­кон­стру­ю­ва­ти план забудови пам’ятки. Поселення мало в плані вигляд двох овалів – зовнішнього, діаметром по дов­гій осі близько 700 м, та внутрішнього, діаметр якого сягав 500 м. Простір між ними лишався прак­тич­но не забудованим. Житла в овальних структурах розташовані досить близько одне до одного.

В центральній частині поселення можна простежити квартальне та вуличне планування. Тут ви­яв­ле­но кілька великих за розмірами об’єктів, площа навколо яких не забудована.

Компьютерна реконструкція загального вигляду поселення Ямпіль
Компьютерна реконструкція загального вигляду поселення Ямпіль.

У східній частині поселення, на захід від старого саду, на місцях виходу на поверхню обпаленої гли­ни та фраг­мен­тів кераміки С. Рижовим були закладені шурфи, які виявили залишки трипільської бу­дів­лі у вигляді площадки, що складалася з двох шарів глиняної обмазки з домішкою полови. Шматки об­маз­ки мали загладжену поверхню, а в нижній їх частині спостерігалися відбитки дерева – широких плах та жердин. Температура випалу глини досить висока, але не рівномірна. Виявлені ошлаковані фраг­­мен­­ти, а поруч з ними ділянки слабообпаленої глиняної крихти. Знахідки зустрічались пе­ре­важ­но між шарами обмазки та під площадкою, на земляній підлозі житла. Вище вказане до­зво­ляє вва­жа­ти, досліджену шурфами площадку, рештками двоповерхового глинобитного будинку. Серед зна­­хі­­док кількісно переважає кераміка, яка поділяється на кухонну та столову. Кухонний посуд лі­пив­ся з чер­во­ної, недбало вимішаної глини з домішкою піску, жорстви, рідше – товченої черепашки. За фор­мою виділяються приземкуваті горщики з м’яким профілем. Здебільшого їх поверхня вкрита роз­пи­са­ми, а на вінцях та плічках вони були орнаментовані горизонтальними рядами насічок, вдав­лень, за­щи­пів, заглиблених кутів.

Трипільське поселення Ямпiль в Google
Трипільське поселення Ямпiль в Google.

Аналіз матеріалу, насамперед кераміки, дозволяє віднести поселення поблизу с.Ямпіль до дру­гої фа­зи небелiвської локально-хронологiчної групи, тобто кінця етапу ВІІ, i датувати першою по­ло­ви­ною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселения   ВидеоОбновлен 11 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru