Майданы

Трипільське поселення Ятранiвка

Поселення в плані являє собою два трикутники з трохи зрізаними кутами, що вписані один у другий.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°36'23.04"N, 30°17'40.73"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться на відстані приблизно 1,5 км від південної околиці с.Ятранiвка Уманського ра­йо­ну Черкаської області, на лівому березі р.Ятрань. Місцевість у плані має форму трикутника, ос­но­вою орієнтованого на південний захід. З півночі територію пам’ятки обмежує струмок, із за­хо­ду – гли­бо­кий яр, порослий лісом, зі сходу – заплава річки, нині перетворена на ставок. Поселення займає схили та невисоке плато над річкою. Його площа складає близько 50 га.

Планіграфія трипільського поселення Ятранівка
Планіграфія трипільського поселення Ятранівка за даними магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

Трипільське поселення було виявлене наприкінці 50-х рр. ХХ ст. під час археологічних розвідок Г. Хра­ба­ном, пізніше пам’ятка обстежувалася В. Стефановичем та Г. Храбаном, В. Круцом, С. Ри­жо­вим, М. Вiдейко.

Планіграфія трипільського поселення Ятранівка
Планіграфія трипільського поселення Ятранівка за даними дешифрування аерофотознімка К. Шишкіним.

На схемі дешифрування аерофотознiмка (Шишкiн, 1985) добре помітно, що в плані пам’ятка по­вто­рює трикутну форму мису. Основа трикутника має близько 700 м, висота – до 900 м. З на­піль­ної, тобто південно-західної сторони, на знімку помітні ряди жител, що прибудовані одне до од­но­го, у центрі – квартальна забудова.

Магнітометричні дослідження всієї території поселення, проведені В. Дудкіним, показали, що з пів­ден­но­го заходу, частково з заходу та сходу існувало дві лінії споруд на віддалі 100-120 м одна від од­ної. Проміжок між ними не було забудовано.

Поселення в плані являє собою два трикутники з трохи зрізаними кутами, що вписані один у другий. Центральна частина зовнішнього ряду жител на півдні значно зруйнована оранкою. Споруди в цих рядах прибудовані одна до одної й орієнтовані довгою стороною до центру поселення. Довжина будівель складає 10-20 м, ширина – 5-10 м.

На південному заході помітні сліди в’їзду на поселення, фланкованого суцільною забудовою з на­піль­ної сторони. В’їзд на поселення фіксується також і з боку річки, проте трипільські площадки тут, очевидно, сильно зруйновані оранкою, а картина розподілу виявлених об’єктів, можливо, дещо усклад­не­на залишками будівель поселення черняхiвської культури, яке займало свого часу ці схили. Од­нак і тут помітно укріплений в’їзд довжиною приблизно 100 м, утворений двома рядами жител, від­даль між якими не перевищує 8-12 м. Той, хто користався цим в’їздом, мав повертатись правим боком, не захищеним щитом, до центральної частини поселення. Ще два в’їзди, фланковані спорудами в про­між­ку між лініями жител, були зліва та справа від центру основи трикутника. Таким чином, з на­піль­ної сторони існувало, принаймні, чотири укріплених в’їзди на поселення, розташовані з про­між­ком у 200-400 м.

В центральній частині поселення досить сильно зруйноване оранкою, однак і за таких умов на цій пло­щі простежуються сліди квартальної забудови. Помітна концентрація будівель на півночі, у вер­ши­ні трикутника. Складається враження, що саме цю частину поселення намагалися забудувати як­най­щiль­ні­ше. Тут зафіксовані найбільші аномалії від трипільських споруд розмірами до 20×40 м, тобто площею у 800 м2. Не виключено, однак, що ці аномалії відповідають декільком впритул при­бу­до­ва­ним один до одного житлово-господарчим комплексам.

Поселення Ятранівка за матеріалами археологічних розвідок віднесене до небелiвської групи три­піль­ських пам’яток, належить до етапу ВII трипільської культури і може бути датовано першою по­ло­ви­ною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 12 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru