Майданы

Трипільське поселення Володимирівка

Найдавніше з трипільських поселень-гігантів з кільцевою системою укріплень.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°33'56.08"N, 30°45'00.86"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться поблизу с.Підвисоке Ново-Архангельського району Кіровоградської області. Воно розташоване на високому правому березі р.Синюха. З північного боку поселення прикрите гли­бо­ким яром, зі сходу – річкою, на півдні – частково яром. Північна частина пам’ятки перекрита су­час­ним селом. Загальна площа поселення сягала 72 га.

Трипільське поселення Володимирівка

Археологічні дослідження проводилися В. Козловською, Т. Пассек, О. Якубенко (Пассек, 1949, с. 79; Якубенко, 1989). Було розкопано рештки жител та господарчі ями, встановлено приблизний план по­се­лен­ня (у вигляді витягнутих овалів) та кількість жител (від 150 до 200). Тривалий час поселення Во­ло­ди­ми­рів­ка вважалося найбільшою з відомих в Україні трипільських пам’яток.

Планіграфія трипільського поселення Володимирівка
Планіграфія трипільського поселення Володимирівка за даними дешифрування
аерофотознімка К. Шишкіним.

За даними аерофотозйомки К. Шишкін (Шишкін, 1985, рис. 4-2) дешифрував це поселення, в за­галь­них рисах підтвердивши дані археологічних досліджень. Поселення в плані овальне. Кількість ов­аль­них структур зі сторони поля досягає шести. Два центральні овали (орієнтовані по довгій осі в сто­ро­ну річки) відповідають визначеним Т. Пассек. Простір між ними шириною 70-80 м не забудовано. За їх межами зі сторони поля помітні ще чотири лінії суцільної забудови, вірогідно зруйновані оранкою з південно-західної сторони. Якщо враховувати цю частину, то загальна площа поселення могла до­ся­га­ти 100 гектарів – тобто була більшою за встановлену археологічними розвідками та роз­коп­ками.

В центральній частині поселення, на північно-західній ділянці, помітна квартальна та вулична за­бу­до­ва. Довжина 7-8 радіальних вулиць, які йдуть до центру поселення, складає від 100 до 200 мет­рів. В центрі вирізняються близько 10-12 кварталів. Судячи за знімком, ця частина поселення збе­рег­ла­ся найкраще. Приблизно четверта частина поселення перекрита забудовою сучасного села Підвисоке.

Якісь об’єкти виявлено на аерофотознімку ближче до берега р. Синюхи, за межами компактної забудови поселення. Так само за його межами дешифровано два квартали в 50-70 м на північний захід від центральних овалів.

План трипільського поселення Володимирівка
План трипільського поселення Володимирівка за даними археологічних розвідок та розкопок Т. Пассек.

В ході розкопок досліджено рештки наземних жител – завали обпаленої глини з відбитками де­ре­в’я­них конструкцій на нижній стороні. Ширина жител від 4 до 6 м, довжина – від 10 до 15 м. На ді­лян­ці, де територію поселення порушив протитанковий рів, Т. Пассек дослідила залишки чотирьох споруд, які були прибудовані одна до одної довгими сторонами (Пассек, 1949, рис. 41, 42).

В цьому місці рів перетнув один із зовнішніх овалів забудови, який читається на аерофотознімку, як суцільна лінія. Отже можна твердити, що ця лінія складалася зі щільно прибудованих один до одного будинків. Судячи з публікації, вони мали два поверхи. На другому знаходилися опалювальні печі та вог­ни­ща. Схожі чотири споруди поспіль досліджено у центральному та наступному за ним овалах (Пас­сек, 1949, рис. 36).

Реконструкція житла 3 з поселення Володимирівка
Реконструкція житла 3 з поселення Володимирівка: 1 – за Т. Пассек; 2 – нова версія за М. Відейком.

Таким чином маємо у Володимирівці тип укріплень, подібний до дослідженого у Майданецькому (Шмаг­лій, Відейко, 1993). Це суцільні лінії жител, які оточують поселення, причому між центральними ова­ла­ми залишено незабудований простір. Володимирівка – поки що найдавніше з трипільських по­се­лень-гігантів із такою системою укріплень.

Реконструкція житла 3 з поселення Володимирівка
Загальний вигляд та схематична реконструкція за Т. Пассек плану житла 3 з поселення Володимирівка: 1 – загальний вигляд розкопок, 2 – план залишків житла, 3 – схематична реконструкція плану житла 3.

В ході розкопок виявлено значну кількість кераміки – як мальованої, так і прикрашеної врізним ор­на­мен­том, проміжки між яким пофарбовано, а також кухонного посуду, антропоморфної пластики. Всі ці матеріали дозволили віднести Володимирівку до етапу Трипілля ВІІ. Поселення може бути датоване межею V-IV тис. до н.е.

Трипільське поселення Володимирівка в Google
Трипільське поселення Володимирівка в Google


Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселения   ВидеоОбновлен 12 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru