Майданы

Трипільське поселення Федорiвка (Михайлівка)

На аерофотознiмку поселення займає мис повністю, має контур овалу, що витягнувся вздовж яру. За яром на знімку читаються ще якісь порівняно невеликі кільцеві структури.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°26'41.66"N, 30°51'07.78"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване в 3 км на схід від р.Синюха та 1 км на північ від с.Федорiвка До­бро­ве­лич­кiв­сь­ко­го району Кіровоградської області, між хуторами Михайлiвка та Бодрикiвка. Звідси по­двій­на назва поселення, яке в різних публікаціях та наукових звітах називають Федорівкою (О. Цвек, Л. Суботін, К. До­бро­воль­сь­кий) або Михайлівкою (В. Круц, С. Рижов). Поселення займає досить високий мис, що ут­во­ре­ний струмком, який впадає в р.Синюху, та глибоким яром. Частина поселення нині зайнята лі­со­сму­гами.

Пам’ятка відкрита Л. Проскоченко в 1968 р. Стаціонарні розкопки не проводилися. Відоме в ос­нов­но­му за даними археологічних розвідок, що здійснювалися співробітниками Інституту археології НАНУ О. Цвек, В. Круцом, С. Рижовим, а також Одеського археологічного музею Л. Суботiним та К. До­бро­воль­сь­ким у 1980-тi роки. Матеріали розвідок зберігаються у фондах згаданих вище наукових за­кла­дів, а також в народному музеї с.Липняжка Добровеличкiвського району Кіровоградської об­ласті.

За оцінкою археологів розміри поселення становили 700×500 м (35 га). Магнітометричні до­слід­жен­ня на площі понад 36 га, проведені В. Дудкіним, показали, що в дійсності воно було значно біль­ши­ми. Магнітною зйомкою вивчено не більше двох третин поселення. Крім даних магнітометрії є ае­ро­фо­то­знi­мок місцевості району пам’ятки, дешифрований К. Шишкіним (1985). Комплексне використання да­них геофізики та аерофотозйомки дозволили оцінити планіграфію пам’ятки в цілому.

Планіграфія трипільського поселення Михайлівка (Федорівка)
Планіграфія трипільського поселення Михайлівка (Федорівка) за даними дешифрування аерофотознімка К. Шишкіним.

На аерофотознiмку поселення займає мис повністю, має контур овалу, що витягнувся вздовж яру. За яром на знімку читаються ще якісь порівняно невеликі кільцеві структури. На самому поселенні доб­ре помітно зовнішній ряд будівель, на деяких ділянках таких рядів дешифровано до 3-4, головним чи­ном, із напільної сторони. Всередині поселення дешифровані вулиці та досить щільна квартальна за­бу­до­ва. Окремі ділянки мають хаотичне планування.

З пiвнiчно-схiдної сторони за межами поселення помітні ще якісь об’єкти, що, напевне, не мають до нього відношення.

На плані поселення в межах частини площі пам’ятки, дослідженої магнітометричним методом, чітко по­міт­ні два еліпси забудови, вписані один у другий. Діаметр внутрішнього еліпса приблизно 400 м, зов­ніш­ньо­го до 600 м. Між ними залишався незабудованим простір шириною 70-100 м. В пiвнiчно-схiд­нiй час­ти­ні зовнішній еліпс подвоюється, що, можливо, пов’язане з існуванням тут укріпленого в’їзду на поселення. В межах цих структур аномалії від жител зливаються у суцільні смуги, що від­об­ра­жає, вірогідно, суцільну забудову житлово-господарчих комплексів.

Планіграфія трипільського поселення Михайлівка (Федорівка)
Планіграфія трипільського поселення Михайлівка (Федорівка) за даними магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

В центральній частині площі аномалії від жител утворюють вулиці та квартали. Розміри аномалій від жител, в основному, прямокутних у плані, мають ширину 4-10 м при довжині від 10 до 30 м. Трап­ля­ють­ся також Г- і Т-подібні в плані об’єкти. Поблизу окремих жител помітні невеликі аномалії від гос­по­дар­чих ям. Певна кількість слабких аномалій значних розмірів пов’язана, напевне, з так званими «гли­нян­ка­ми» – міс­ця­ми добування глини для будівельних потреб.

Поселення Федорівка віднесено до володимирiвської локальної групи трипільських пам`яток. Да­ту­єть­ся етапом ВII трипільської культури, тобто кінцем V – початком IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 12 ноя 2015. Создан 10 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru