Майданы

Трипільське поселення Ворошилiвка

Поселення розташоване поблизу с.Ворошилiвка Вiнницької областi на мису, утвореному меандром р. Пiвденний Буг, на її правому березі.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°04'08.69"N, 28°18'43.86"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване поблизу с.Ворошилiвка Вiнницької областi на мису, утвореному меандром р. Пiвденний Буг, на її правому березі. Розміри мису 90-100×200-210 м. Частина мису заросла лiсом. З північної сторони мис відділений від поля широким пологим яром, а з південного боку прикритий за­бо­ло­че­ною низиною. На сході біля підніжжя пагорба знаходиться болото та струмок, який ярком тече в річку. Доступ на поселення можливий з західного боку, з плато. Висота мису над рівнем Пів­ден­но­го Бугу складає 15-18 м (Гусєв, 1995, с. 48-49). Загальна площа поселення за розрахунками автора досліджень складала близько 8 га.

Планіграфія трипільського поселення Ворошилівка
Планіграфія трипільського поселення Ворошилівка за даними археологічних та магнітометричних досліджень С. Гусєва.

Магнiтною зйомкою виявлено окремi групи жител та окремi будiвлi. Всього на план нанесено близь­ко 35 аномалiй. В монографії С. Гусєва є відомості про наявність в Ворошилівці 40 жител, хоча на опу­блі­ко­ва­но­му там плані їх лише 35 (порівн.: Гусєв, 1995, с. 26 та с. 59, рис. 9). В будь-якому ви­пад­ку загальне число споруд на поселенні мало бути більшим, оскільки, як вже згадувалося, час­ти­на його нині заросла лісом і недоступна для досліджень. Щільність забудови поселення Во­ро­ши­лів­ка, якщо враховувати обидва варіанти кіль­кос­ті жител, які є в праці С. Гусєва, становила від 4,375 до 5 жител на гектар. Площа лісової ділянки – приблизно 0,5 га, отже до загальногї кількості жител можна додати ще 2-3 споруди. В результаті виходить, що на поселенні Ворошилівка могло бути від 37-38 до 42-43 наземних будівель, не рахуючи інших об’єктів (ям, землянок тощо).

На думку С. Гусєва, житла у Ворошилівці розташовувалися без певного плану, довільно, на значній відстані одне від одного. Орієнтація площадок переважно по лінії північ-південь, з відхиленням до 20° на схід або захід. На південному схилі виявлене скупчення з 9 площадок (там же, с. 58, рис. 9). З нашої точки зору це «скупчення» скоріше нагадує вулицю, яка перетинала частину мису. Відносно близьке розташування деяких розкопаних споруд та магнітних аномалій дає підстави припустити також наявність на поселенні Ворошилівка садибного планування.

В ході археологічних розкопок досліджено рештки 9 глинобитних наземних жител розмiрами вiд 4×5 до 4-5×10-12 м. Кожне житло звичайно супроводжували 1-2 ями різних розмірів та призначення (Гусєв, 1993, с. 117-118, рис. 1, 3; Гусєв. 1995)

Поселення вiднесене до етапу ВII i може бути датоване першою половиною 4 тисячолiття до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 09 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru