Майданы

Трипільське поселення Бодаки

Розміри поселення приблизно 100×150 м, загальна площа до 1,5 га. З півночі простежено підковоподібний оборонний рів, лійчастий в перетині. Його ширина у верхній частині сягала 4 метрів.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°53'44.34"N, 25°49'52.11"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Пам’ятка знаходиться поблизу с.Бодаки Збаразького району Тернопільської області. Поселення було відкрите перед другою світовою війною О. Цинкаловським. Пізніше його дослідження проводили К. Чер­ниш та Т. Попова, М. Пелещишин, Н. Скакун.

Поселення розташоване на правому березі р.Горині. Поверхня грунту в цьому місці вкрита великою кількістю виробів та відходів виробництва знарядь з місцевого кременю. В результаті проведених розкопок та магнітної зйомки вдалося в загальних рисах встановити планіграфію поселення (Скакун, Старкова, Риндюк, 1998, с.35-38; рис.1).

Планіграфія трипільського поселення Бодаки
Планіграфія трипільського поселення Бодаки за даними археологічних та магнітометричних досліджень Н. Скакуна: 1 - розкопи; 2 - досліджені об’єкти; 3 - об'єкти за даними магнітної зйомки; 4 - рови, виявлені розкопкою та магнітною зйомкою.

Розміри поселення приблизно 100×150 м, загальна площа до 1,5 га. З півночі простежено під­ко­во­по­діб­ний оборонний рів, лійчастий в перетині. Його ширина у верхній частині сягала 4 метрів.

Житла та господарчі прибудови витягнуті двома паралельними рядами з півночі на південь. Простір між ними майже не забудований. Всього магнітною зйомкою виявлено близько 35 аномалій від об’єк­тів різних розмірів, ще 10 розкопано. Таким чином загальне число об’єктів складає приблизно 45. Пе­ре­ва­жа­ють овальні та округлі в плані аномалії діаметром 4-6 м. Є дві великі аномалії в північно-схід­но­му сек­то­рі поселення, які досягають 10-15 м в перетині. Аномалії розташовані групами. Ін­тер­пре­та­ція плану поселення у вигляді двох паралельних вулиць (запропонована дослідниками) викликає сумнів. Помітно, що наземні житла по довгій осі орієнтовані паралельно рову, а не до центру поселення, як звичайно.

Серед розкопаних 12 об’єктів – сліди рову, рештки наземних жител, котловани, ями. Цікавою зна­хід­кою є майстерня по обробці кременю. Вона розташовувалася у напівземлянці на ма­ло­за­бу­до­ва­ній час­ти­ні поселення. Тут виявлено понад 40 нуклеусів, кілька відбійників, ретушери з рогу оленя, від­ще­пи, знаряддя (понад 800 одиниць), а також заготовки у вигляді великих ножеподібних пластин. Під час розкопок знайдено значну кількість кераміки, виробів з кременю, відходів виробництва. На по­се­лен­ні досліджені також рештки двоярусної гончарної печі. Таким чином можна припустити, що три­піль­сь­ке поселення поблизу с.Бодаки було важливим виробничим центром.

Поселення Бодаки віднесене авторами розкопок до етапу ВІІ трипільської культури і може бути да­товане початком IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 09 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru