Майданы

Трипільські поселення Шумна

Впадає в око різниця у планіграфії поселень. Можливо, ці два селища утворювали одночасний комплекс.Фотогалерея   Видео
Координаты 47°55'14.34"N, 27°41'39.98"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Шумна І.

Планіграфія пам’ятки інтерпретована В. Бікбаєвим за матеріалами К. Шишкіна та даними ар­хе­о­ло­гіч­ної розвідки (Бікбаєв, 2007, рис.3, 8b).

Трипільські поселення Шумна
Планіграфія комплексу трипільських поселень біля села Шумна за даними дешифрування аерофотознімку В. Бікбаєвим: А – Шумна ІІ; Б – Шумна І.

Поселення овальне в плані, орієнтоване довгою віссю на північний захід. Довжина по довгій осі близько 200 м. Північно-східна частина поселення, що складає близько третини її площі, не збе­рег­ла­ся. Забудова спланована у три еліпси, вписані один в один з інтервалами між ними у 20-30 м. Всього помітні сліди близько 40 об’єктів різних розмірів, загальна їх кількість (з врахуванням північно-східної частини селища) могла сягати 60-70. У північно-західній частині п’ять споруд розташовано в ряд. Можливо це сліди вуличної забудови. Інтервал між спорудами переважно 5-15 м.

Поселення датоване етапом СІ (середина-друга половина IV тис. до н.е).

Шумна IІ.

Планіграфія пам’ятки інтерпретована В. Бікбаєвим за матеріалами К. Шишкіна та даними ар­хе­о­ло­гіч­ної розвідки (Бікбаєв, 2007, рис.3, 8a).

Поселення складається із двох частин – зовнішнього еліпса, орієнтованого по довгій осі у 250-270 м на північний захід, та центрального кола діаметром 80-100 м, відділеного незабудованим простором. В центрі кола, що складається із 15 об’єктів, простежено сліди 5 споруд. Число об’єктів у еліпсі пе­ре­ви­щує 30. Інтервал між об’єктами від 5 до 15 і більше метрів. Деякі будівлі розташовані впритул одна до одної.

В цілому поселення за рахунок наявності вільного простору між зовнішньою та внутрішньою струк­ту­ра­ми нагадує за планіграфією поселення-гіганти.

Поселення датоване етапом СІ (середина-друга половина IV тис. до н.е).

Взаємний комплекс.

Поселення Шумна І та Шумна ІІ розташовані на віддалі близько 700 м одне від одного. Їх розділяє балка та струмок, що знаходяться приблизно на рівній відстані між пам’ятками. Можливо, ці два се­ли­ща утворювали одночасний комплекс. Впадає в око різниця у планіграфії поселень – більш щіль­на забудова пам’ятки Шумна І, та наявність виділеного центру на кшталт цитаделі в Шумні ІІ. У випадку синхронності пам’ятки могли відрізнятися за статусом та призначенням.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 08 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru