Майданы

Трипільське поселення Костешть IV

Поселення займає пагорб з крутими схилами. З напільної сторони простежено рештки потужної оборонної системи, яка складалася з трьох валів та ровів, довжина яких сягала 100 метрів.Фотогалерея   Видео
Координаты 47°52'06.82"N, 27°16'09.44"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться поблизу с.Костешть Ришканського району республіки Молдова. Пам’ятка пов­ніс­тю розкопана В. Маркевичем, що і дозволило встановити її планіграфію (Маркевич, 1981).

Трипільське поселення Костешть IV
Трипільське поселення Костешть IV.

Поселення займає пагорб з крутими схилами. З напільної сторони простежено рештки потужної обо­рон­ної системи, яка складалася з трьох валів та ровів, довжина яких сягала 100 метрів. Вали збе­рег­ли­ся у висоту до 1,6 м, при ширині до 6 м. Ширина лійчастих в перетині ровів у верхній частині сягала 5 м при глибині до 2,4 м. На гребені валу (за припущенням дослідника) міг бути тин з дерева.

Трипільське поселення Костешть IV
Планіграфія трипільського поселення Костешть IV за матеріалами
археологічних досліджень В. Маркевича: а – залишки жител, б – інші об’єкти.

Забудова складалася з наземних двоповерхових каркасно-стовпових жител, яких досліджено 25. Пер­ший поверх мав господарчі приміщення, другий був житловим. На другому поверсі знайдено за­лиш­ки круглих жертовників та печей.

Кераміка двох груп – кухонна та столова. Столовий посуд виготовлено з відмуленої глини. Поверхня вкрита ангобом. Розпис нанесено чорною та червоною фарбами. Орнамент має вигляд фризів, які іно­ді розбиті вертикальними стрічками або лініями на метопи. Характерні композиції з напівовалів, які поєднані стрічками. В проміжках або в напівовалах знаходяться антропоморфні або зооморфні зо­бра­жен­ня. Досить часто зустрічаються зображення цілих сцен з участю людей і тварин, умовні зо­бра­жен­ня бичачих голів та інші символи. Антропоморфна пластика виконана в переважно умовному стилі, однак знайдено і реалістичні портретні зображення. Кількісно переважають стоячі або сидячі фігурки, що зображують жінок.

Знайдено багато знарядь праці з кременю (пластини до серпів, трикутні наконечники стріл, скре­бач­ки, скобелі), рогу (мотики, молотки), кістки (проколки, лощила). Слід особливо виділити зна­хід­ки кістяних кинджалів, які, вірогідно, імітують металеві вироби. В житлах знайдено глиняні відтяжки до вертикальних ткацьких верстатів (пірамідальні, конічні, грушоподібні). Характерні також глиняні ор­на­мен­то­ва­ні прясельця (біконічні, конічні).

В. Маркевич відніс поселення Костешть IV до початку етапу СІІ трипільської культури (Маркевич, 1981). К. Черниш відносила цю пам’ятку до етапу СІІ, зарахувавши її до 9 ступеня пізнього трипілля (Чер­ныш, 1982, с. 221-223). Як і Бринзень ІІІ, це поселення може бути датоване останньою чвертю IV тис. до н.е. – початком ІІІ тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 08 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru