Майданы

Трипільське поселення Главан

У плані поселення має форму близьку до трикутника із заокругленими вершинами.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°01'31.18"N, 27°43'42.00"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване в 3,5 км на південний захід від с.Главан Дрокiєвського району Молдови, на лівому схилі широкої долини р.Реут. Заплава Реута в цьому мiсцi заболочена, так само як i ділянка схилу, що прилягає до території поселення з північного сходу. Західна частина пам’ятки знаходиться на підвищенні 10-15 м над заплавою ріки. Поверхня має незначний ухил до річки.

Трипільське поселення Главан
Планіграфія трипільського поселення Главан I за даними магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

Магнітометричні дослідження всієї території поселення виконані В. Дудкіним. Згідно даних маг­ні­то­мет­рич­ної зйомки пам’ятка займає площу до 10 га. Тут виявлено 148 аномалій археологічного по­ход­жен­ня. Найбільш типовими є аномалії практично прямокутної форми довжиною 10-16 м i шириною 4‑6 м. Трапляються більш видовжені – до 20 м i широкі – до 10-15 м. Частина аномалій, напевне, є від­об­ра­жен­ням прибудованих одне до одного жител менших розмірів. Поруч з аномаліями від жител за­фік­со­ва­ні також овальні в плані невеликі об’єкти – 2×(3-5) м, яким можуть відповідати сліди від ям та глинищ.

У плані поселення має форму близьку до трикутника із закругленими вершинами. Житла, які роз­та­шо­ву­ва­лись по зовнішньому периметру, орієнтовані хаотично і лише в західній частині по­се­лен­ня вони довгою віссю направлені до центру. Можна виділити також групи з 6-10 будівель, що утво­рю­ють ніби окремі «гнізда». В центрі є площа, в її оточенні три споруди значних розмірів. З напільної сторони (південної) ряд жител розташовано досить щільно, інтервал між ними не перевищує 2-4 м. По центру є два широких проходи до 15 м кожен, посередині між якими аномалія розмірами 10×10 м. Напроти проходів залишалася незабудована площа розмірами 80×30 м.

Про конкретний вигляд археологічних об’єктів певну інформацію дають розкопки, які В. Бiкбаєв про­вів у 1981 р. (Бикбаев, 1992, с. 101-117) на південно-східній околиці поселення. Рештки житла роз­мі­ра­ми 6×12 м залягали на глибині 0.25-0.6 м від поверхні i були пошкоджені глибокою оранкою. Вони складалися з двох шарів обпаленої глиняної обмазки загальною товщиною від 5 до 9 см. На підлозі житла виявлено залишки печі та вимосток із глини, розвали посудин – понад 140 виробів різних типів, знаряддя праці, статуетки.

На думку В. Бiкбаєва, пам’ятку слід відносити до першої половини пiдфази Кукутенi В2а, що від­по­ві­дає початку етапу СI трипільської культури. Датується поселення Главан відповідно першою по­ло­ви­ною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 08 ноя 2015. Создан 07 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru