Майданы

Трипільське поселення Старі Радуляни II

Поселення займає мис, утворений вигином річки. Частина поселення зруйнована кар’єром.Фотогалерея   Видео
Координаты 47°59'37.22"N, 28°16'32.66"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване на відстані приблизно 2 км на північний схід від села Старі Радуляни Фло­решт­сь­ко­го району Молдови. Поселення займає мис, утворений вигином річки. Частина по­се­лен­ня зруйнована кар’єром.

В. Маркевич, який досліджував це поселення, визначив його площу близько 16 га (Markevici, 1994: p.127-129; fig. 1).

Трипільське поселення Старі Радуляни II
Планіграфія трипільського поселення Старі Радуляни II за даними магнітометричних
досліджень В. Дудкіна.

Магнітометричні дослідження трипільського поселення Старі Радуляни ІІ були проведені В. Дуд­кі­ним на площі 12,6 га. Загалом виявлено приблизно 130 магнітних аномалій різних розмірів, що від­по­ві­да­ли археологічним об’єктам.

План розташування залишків жител був встановлений приблизно для двох третин загальної площі поселення. Можна виділити дві складові частини селища: ядро, округле в плані, діаметром близько 160 м та забудову за його межами. Остання складається також із двох частин: більшої, прямокутної у плані, розмірами 270×180 м, де налічувалося 66 аномалій різних розмірів, та хаотичного скупчення, що складається з 12 аномалій із протилежного боку поселення.

Ядро поселення, округле в плані, діаметром до 160 м із забудовою площі всередині, налічує 42 ано­ма­лії різних розмірів, переважно від житлово-господарчих комплексів прямокутної форми. Між ни­ми за­ли­ше­но подекуди досить широкі проходи. Усі аномалії від жител мають значні розміри – 6-10 (і біль­ше) метрів у ширину і 10-30 м у довжину. Інтервал між аномаліями, розташованими по колу, скла­дає в середньому 2-3 м, іноді вони підходять впритул одна до одної. Сліди найбільших споруд за­фік­со­ва­ні на центральній площі селища. Одна з них має розміри 18×26 м та прибудову 5×22 м, тобто загальна пло­ща комплексу досягає 578 м2. Поруч із цими аномаліями зафіксовано менші, напевне, від різ­но­ма­ніт­них ям.

Прямокутна в плані структура поруч з центральним ядром налічує до 40 аномалій від жител. Їх роз­мі­ри – 4-12 м у ширину та 10-26 м у довжину. Можна виділити окремі садиби, які налічували від 4 до 7 жи­тел та 2-4 аномалії від господарчих ям.

В. Маркевич провів археологічні розкопки і дослідив рештки кількох житлових споруд. Частково зруй­но­ва­не кар’єром житло 2 мало, на його думку, розміри 7×20 м. Це підтверджує зроблений нами ви­ще ви­сно­вок про значні розміри трипільських жител на цьому поселенні.

Дослідниками висловлено ряд думок щодо датування цього поселення. В. Маркевич синхронізував його з поселеннями Яблона І та Яблона ХІІІ, другим (ІІ) горизонтом поселення Поливанів Яр. І. Борзіяк поселення Яблона І відніс до етапу ВІІ за періодизацією Т. Пассек. С. Марінеску-Білку, яка вивчала ці матеріали в Кишиневі, дійшла висновку, що Старі Радуляни ІІ відносяться до переходу між фазами Ку­ку­тень А-В та Кукутень В1 (Markevici, 1994, 140). Таке датування, на нашу думку, відповідає в ці­ло­му кін­цю V – початку IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоСоздан 07 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru