Майданы

Трипільське поселення Могильна II

Археологічні матеріали, зібрані під час розвідки на території поселення, знаходять найбільш повні аналогії серед матеріалів поселення Олександрівка.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°17'42.79"N, 30°02'03.95"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване на відстані 1,2 км на північ від околиці с.Могильна на похилому правому бе­ре­зі р.Могилянка, напроти впадіння в неї зліва струмка.

Трипільське поселення Могильна II
Планіграфія поселення Могильна II за даними магнітометричних досліджень В. Дудкіна.

Під час археологічної розвідки на площі близько 2 га зібрано фрагменти посуду, кремінні знаряддя, кістки тварин. Помітні також сліди наземних жител у вигляді глиняної обпаленої обмазки. Пам’ятка част­ко­во зруйнована кар’єром для видобутку ґрунту, що був закладений на схилі при будівництві греб­лі. Крім трипільських матеріалів на цій ділянці було знайдено також сліди поселення черняхівської культури. Магнітометричними дослідженнями, виконаними В. Дудкіним, охоплено площу 8 га. Усього ви­яв­ле­но 40 аномалій, що відповідають різним об’єктам. Рештки трипільського поселення (18 маг­ніт­них аномалій) виявлено на площі близько 4,5 га, з них 10-14 могли належати наземним житлам із глиняною обмазкою.

Сліди жител розташовані у два ряди вздовж схилу. Відстань між рядами до 30 м. Житла спо­руд­жу­ва­ли­ся з інтервалом від 5-6 до 10 м. У центральній частині селища скупчення з трьох ано­ма­лій від бу­ді­вель, одна з них досить значних розмірів – до 20×10 м. Поруч невелика аномалія від гос­по­дар­чої ями. Можливо, ці споруди утворювали єдиний комплекс у центрі поселення. Розташування рядами вздовж схилу нагадує розміщення жител на ранньотрипільському поселенні Олександрівка Ко­дим­сь­ко­го ра­йо­ну Одеської області, яке було з’ясоване в результаті археологічних розкопок (Бурдо, 1989).

Ширина майже прямокутних у плані аномалій від жител різна і коливається в межах 4-8 м. У дов­жи­ну вони витягнуті на 8-20 м. У верхньому ряду поруч знаходяться дві аномалії, які, можливо, ство­ре­ні одним житлом, Г-подібним в плані. Аналогічна споруда була розкопана на згаданому вище поселенні Олександрівка. Решта аномалій, ймовірно, сліди від господарських ям та місць давнього видобутку глини для будівництва. Зазначені об’єкти зосереджені навколо жител. Деякі з них мають обриси близькі до прямокутних, із розмірами близько 4×4 м. Ці аномалії могли належати житлам черняхівської культури.

Археологічні матеріали, зібрані під час розвідки на території поселення, знаходять найбільш повні аналогії серед матеріалів олександрівської групи пам’яток. Наявність архаїчних рис (фрагменти ку­хон­ної фруктовниці, реберчастої посудини) дозволяють віднести поселення Могильна ІІ до Три­піл­ля АІІІ1 (Бурдо, 1997, с. 68) і датувати початком V тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 07 ноя 2015. Создан 06 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru