Майданы

Трипільське поселення Бринзень-Острів

З півночі, сходу та з півдня територія пам’ятки обмежена струмком, із заходу помітні сліди давнього рову в найвужчому місці перешійка.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°04'52.46"N, 27°07'43.66"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення знаходиться поблизу с.Бринзень Єдинецького району республіки Молдова в урочищі Ос­трів. Поселення виявлене в 30-х рр. ХХ ст. румунськими археологами. У 1970-і роки В. Маркевичем на ньому була закладена розвідувальна траншея. Згідно даних шурфування глибина залягання куль­тур­но­го шару і будівельних решток трипільського часу складає від 0,8 до 1 м від сучасної поверхні.

Трипільське поселення Бринзень-Острів
Планіграфія трипільського поселення Бринзень-Острів за даними магнітометричних
досліджень В. Дудкіна.

Поселення розташоване на мисі, утвореному меандром безіменного струмка. З півночі, сходу та з півдня територія пам’ятки обмежена струмком, із заходу помітні сліди давнього рову в найвужчому місці перешійка. Оскільки археологічні дослідження в цьому місці не проводилися, нема можливості од­но­знач­но зв’язувати цей оборонний рубіж з діяльністю трипільського населення. Далі на захід по­чи­на­єть­ся досить крутий підйом на плато. У давні часи висота місця розташування поселення до­ся­га­ла 2-2,5 м над рівнем води.

Магнітометричні дослідження, проведені В. Дудкіним, охопили площу 6,5 га. Вони показали, що залишки будівель трипільського часу зосереджені в південно-східній частині мису на площі близько 4,5 га. Усього виділено до 120 аномалій, не менше 80 з яких складають сліди спалених наземних гли­но­бит­них споруд різних розмірів. Ці будови стояли кількома групами від 2 до 8-10 об’єктів у кожній. Групи споруд утворюють декілька рядів, орієнтованих з північного заходу на південний схід, дов­жи­ною 150-200 м кожний. У південній частині поселення знаходився ряд будівель невеликих роз­мі­рів (3-4)×(7-9) м. Виняток складає великий об’єкт у середній частині ряду розміром 7×12 м, якщо тільки це не комплекс з двох споруд.

Найбільші об’єкти зосереджені в центральній частині селища, де можна виділити два ряди бу­дин­ків. Ряд, що є наступним за південним на відстані 20-40 м, включає до 8 забудов різних роз­мі­рів – від 3×7 м та 4×10 м до найбільшого – 8×15 м. Остання замикає ряд із східної сторони. Ще один ряд жител іде з інтервалом у 8-20 м від попереднього. Тут розміщувалось до 15 об’єктів, у тому числі 4 найбільших на цьому поселенні. Їх розміри 11×16; 10×16; 9×13 і 6×16 м. З північної сторони існувало ще два ряди споруд, що змикалися між собою посередині. Вони, загалом, середніх розмірів – (4-5)×(9-12) м, однак є й невеликі (як у південному ряду), а також значний об’єкт у центрі рядів – 8×16 м.

Трипільське поселення Бринзень-Острів

Майже на всіх ділянках поселення житлам супутні невеликі округлі в плані аномалії від гос­по­дар­сь­ких ям. Слід зазначити, що археологічними розвідковими траншеями, зробленими в минулі часи, не було виявлено залишків жодного житла. При співставлені магнітометричного плану з картою роз­та­шу­ван­ня траншей з’ясувалось, що в деяких місцях залишки жител знаходились на відстані де­сят­ків сантиметрів від стінок траншей. План поселення, зроблений за допомогою магнітної зйомки, яскраво продемонстрував великі можливості цього методу при проведенні поглибленої археологічної розвідки глибоко залягаючих пам’яток.

Поселення Бринзень-Острів віднесене до числа пам’яток етапу Кукутень А, що відповідає етапу ВI трипільської культури і датується приблизно другою половиною V тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселения   ВидеоОбновлен 07 ноя 2015. Создан 05 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru