Майданы

Трипільське поселення Петрени

Поселення розташоване на плато біля с.Петрени Бєльцького району республіки Молдова. Нині значна його частина зайнята виноградником і зруйнована плантажною оранкою.Фотогалерея   Видео
Координаты 47°57'21.12"N, 27°55'16.69"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Поселення розташоване на плато біля с.Петрени Бєльцького району республіки Молдова. Нині зна­чна його частина зайнята виноградником і зруйнована плантажною оранкою.

Розкопувалося Е. Штерном на початку ХХ ст. (Штерн, 1906). Планіграфія поселення встановлена за допомогою аерофотозйомки. Знімок опубліковано та інтерпретовано В. Маркевичем (1981).

Трипільське поселення Петрени
Трипільське поселення Петрени.

Знімок досить детально дешифрований, можна підрахувати приблизну кількість будівель. Загальна площа поселення становила 30 га. Всього нараховано близько 500 жител. Забудова велася по плану, концентричними колами. Будинки середнього розміру 5×8 м досить щільно стояли вздовж кільцевих та радіальних вулиць. Всього було 18 радіальних вулиць та 8 кільцевих. В центральній частині не­ве­ли­ка не­за­бу­до­ва­на площа, а на ній дві великі споруди.

Вздовж зовнішнього краю поселення на знімку помітні приблизно 25 великих споруд – розмірами 14-16×6-7 метрів. Вони розташовані поодинці по периметру поселення. В одному місці досить чітко вид­но скупчення з трьох великих споруд. В. Маркевич припускав, що ці будівлі могли мати оборонний ха­рак­тер, як своєрідні башти по периметру поселення.

Трипільське поселення Петрени у Google
Трипільське поселення Петрени у Google.

За характером планіграфії Петрени не мають аналогів. Водночас є певні сумніви у достовірності всіх деталей цього дешифрування у версії В. Маркевича. В нашому розпорядженні є інший варіант аерофотознімка поселення Петрени, на якому, наприклад, «вулиці» виражені не так чітко.

Трипільське поселення Петрени

Те, що у В. Маркевича позначено як лінії вулиць, може бути інтерпретовано, за аналогією пам'яток Буго-Дніпровського межиріччя, як ряди будівель. Найбільш щільним виглядає на цьому знімку чет­вер­те від центру кільце будинків. Разом з тим інтервали між кільцевими структурами дещо більші і до­ся­га­ють місцями 50 метрів – між кільцями 4-5 та 5-6. Те саме відбувається з відстанню від кільця 6 до периметру з «башт». Великі об’єкти на периферії поселення («башти» В. Маркевича) розташовані більш рівномірно, з інтервалом 20-30 метрів, що робить ще більш вірогідним висновок про їх обо­рон­ний характер.

Знахідки уламків обпаленої обмазки з відбитками колотого дерева свідчать про наявність дво­по­вер­хо­вих споруд. Під час розкопок виявлено значну кількість високохудожнього мальованого посуду, в тому числі з відомими антропоморфними та зооморфними зображеннями, антропоморфну пластику.

Знахідки трипільського поселення Петрени

Поселення віднесене до етапу СІ і може бути датоване першою половиною IV тис. до н.е.Главная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселения   ВидеоСоздан 04 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru