Майданы

Трипільське поселення Тирпешть

Поселення знаходиться в повіті Петрикані жудець Нямц Румыния, поблизу с.Тирпешть, в урочищі Ріпа-Луй-Бодай. Воно займає мисоподібний виступ на краю високої тераси над р.Тополиця.Фотогалерея   Видео
Координаты 47°09'18.57"N, 26°25'19.24"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Тирпешть III.

Поселення знаходиться в повіті Петрикані жудець Нямц Румыния, поблизу с.Тирпешть, в урочищі Ріпа-Луй-Бодай. Воно займає мисоподібний виступ на краю високої тераси над р.Тополиця.

Поселення виявлене в 1937 р. Дослідження проводились румунськими археологами Р. Вульпе (1938) та С. Марінеску-Білку (1959-1968). Всього досліджено близько 3200 м2 площі. Розкопки виявили кілька культурних горизонтів. Трипільсько-кукутенській пам’ятці етапів А, ВІ, ВІ-ВІІ та С тут передувало селище культури лінійно-стрічкової кераміки (Marinescu-Bilcu, 1981, с. 1-5).

Схема трипільського поселення Тирпешть
Планіграфія багатошарового поселення Тирпешть за С. Марінеску-Білку:
1 – споруди фази Прекукутень, 2 – споруди фази Кукутень.

На горизонті Прекукутень було досліджено залишки 10 будівель, виявленно 2 рови (з них один обо­рон­ний), а також ряд господарчих ям.

Малий оборонний рів мав у довжину 98 метрів, перетинав мис від краю до краю і захищав те­ри­то­рію площею близько 2200 м2. Рів лійчастий в перетині, мав глибину 1,6 м. Його ширина у верхній час­ти­ні досягала 1,7 м.

Наземні будівлі, прямокутні в плані, розташовувалися на захищеному ровом мису трьома групами, від 2 до 5 споруд в кожній. Найбільшою (5 будівель) була центральна група. В ній знаходились одне ве­ли­ке, два середніх і два малих житла. Інтервали між спорудами не перевищували 2-4 м. Більша час­ти­на мису при цьому була незабудованою.

Залишки будинків представлені завалами обпаленої обмазки з відбитками дерев’яних плах та колод. Житла мали форму прямокутників з довжиною короткої стіни 4-6 м, а їх площа коливалась від 12 до 77 м2. На думку автора розкопок, будинки мали каркас з дерева, який в процесі спорудження об­ма­зу­ва­ли глиною.

Виявлені матеріали – кераміку, пластику – було віднесено до фаз Прекукутень ІІ та Прекукутень ІІІ. Для цього горизонту отримано радіовуглецеву дату GrN-4424: 5530±85 р. тому. На нашу думку ця да­та має відношення не до прекукутенського, а до більш пізніх шарів поселення, скоріше за все – го­ри­зон­ту Кукутень А1-А2.

Реконструкція трипільського поселення Тирпешть
Реконструкція трипільського поселення Тирпешть.

Тирпешть IV.

Поселення Тирпешть IV розташоване на тому ж мису, що й поселення Тирпешть ІІІ. Воно займало те­ри­то­рію розмірами 100×60 метрів і було укріплене ровом.

Нові будинки звели ближче до краю мису двома рядами. Перший йшов паралельно південно-схід­но­му краю, інший – паралельно південно-західному. Всі 15 житлел згруповані навколо великої цент­раль­ної площі. На думку дослідників, на цій площі могли розташовуватись загони для худоби. Крім того, залишки чотирьох будинків знайдені за ровом, з напільного боку. Три з них стояли купно, один окремо.

Будинки прямокутні в плані. Від них збереглися завали з обпаленої глини із відбитками деревяних плах, що може свідчити про двоповерховість більшості споруд.

Виявлені матеріали – кераміку, пластику – було віднесено до фази Кукутень А1-А2.

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільське поселення Тальянки
Трипільське поселення Небелівка
Трипільське поселення Чичиркозівка
Трипільське поселення Майданецьке
Трипільське поселення Доброводи
Трипільське поселення Глибочок
Трипільське поселення Веселий Кут
Трипільське поселення Косенівка
Трипільське поселення Розсохуватка
Трипільське поселення Козаровичі
Трипільські поселення в Тальному
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 07 ноя 2015. Создан 04 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru