Майданы

Трипільські поселення в Тальному

Поселення можуть бути датовані першою половиною IV тис. до н.е.Фотогалерея   Видео
Координаты Тальне I 48°53'06.80"N, 30°43'31.25"E   G O W Я
Координаты Тальне II 48°53'06.09"N, 30°44'39.38"E   G O W Я
Координаты Тальне III 48°53'34.49"N, 30°45'31.21"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Трипільське поселення Тальне I.

Поселення знаходиться на околиці м.Тальне Черкаської області, частина поселення перекрита при­ват­ною забудовою.

Поселення розташоване на правому березі р. Гнилий Тікич, напроти міського ринку, на полі в уро­чи­щі Шарпівка. Пам’ятка займає мис, обмежений рікою та рівчаком і площа його перевищує 30 га. За даними візуальної археологічної розвідки житла на поселенні розміщувались вздовж кількох ко­ло­по­діб­них структур.

Трипільське поселення Тальне I
Трипільське поселення Тальне I.

Згідно дешифровки аерофотознімка форма пам’ятки близька до овальної. Збереглися сліди при­най­мні одного ряду суцільної забудови, яка охоплювала всю територію поселення. Дві округлі в пла­ні струк­ту­ри виділено в центральній частині, на решті території відмічено сліди окремих жител.

З шурфів, закладених співробітниками Майданецького загону Трипільської комплексної експедиції ІА АН УРСР в 1981 р., одержано столову кераміку, виготовлену з глини із домішкою піску і розписану чор­ною фарбою. Типовими формами посуду були конічні миски (на ніжках та напівсферичні), кубки, гор­щи­ки, амфорки, біконічні та грушеподібні посудини, покришки, черпаки. Розпис типовий для па­м’я­ток томашівсько-сушківської групи. Поселення у Тальному віднесене В. Круцом та С. Рижовим до дру­гої фази розвитку пам’яток томашівсько-сушківської групи, разом з поселеннями у Колодистому, Роз­со­ху­ват­ці, Сушківці, Доброводах. Ми вважаємо, що поселення з Тального є більш раннім по­рів­ня­но з поставленими поруч з ним пам'ятками, насамперед Доброводами. Підтвердженням цієї думки є наявність у керамічному комплексі Тального біконічних посудин з тангентним розписом та кубків з низькими плічками.

Поселення може бути датоване першою половиною IV тис. до н.е.

Трипільське поселення Тальне II.

Поселення знаходиться поблизу м.Тальне Черкаської області. Виявлене В. Мициком в 1990 році, до­слід­жувалося Тальнівським загоном Трипільської експедиції ІА АН УРСР в 1990 р.

Поселення розташоване на південний схід від міста, на мису, утвореному двома балками, які ви­хо­дять в заплаву струмка – доплива р. Гірський Тікич. Загальна площа пам’ятки складає 9 га, біль­ша частина якої нині перекрита сучасною забудовою. Планіграфія поселення реконструйована на основі результатів магнітної зйомки (площа 1,5 га), проведеної під керівництвом Г. Загнія та ар­хе­о­ло­гіч­них розкопок (1048 м2) і розвідок.

Трипільське поселення Тальне II
Трипільське поселення Тальне II.
1 – план частини поселення за даними магнітометричних досліджень
(а – магнітні аномалії; б – розкопи);
2 – реконструкція загального плану поселення за комплексними даними магнітометричних та археологічних досліджень.

Вдалося встановити, що житла розміщувалися вздовж двох кіл, вписаних одне в друге. Інтервал між житлами, орієнтованими по довгій осі до центру поселення, складав 10-15 метрів. Деякі житла стояли поруч. Всього на поселенні нараховувалось до 100-120 будівель.

Рештки жител являли собою прямокутні в плані завали обпаленої глини. Розкопані залишки споруд мали досить значні розміри (житло 1 – 24×6 м; житло 2 – 22×8.5 м). Поселення було забудовано дво­по­вер­хо­ви­ми житлово-господарчими комплексами зі стандартним плануванням та інтер’єром. На пер­шо­му поверсі – зрідка відкрите вогнище, посуд, зернотерки; на другому – відкрите вогнище, глиняна лава під стіною, піфоси (від 1 до 4-5 в будівлі), фарбована підлога, посуд.

Під час розкопок виявлено значну кількість кераміки і знарядь праці. Характерні чисельні знахідки зна­рядь, пов’язаних із землеробством. Співставлення кераміки показало, що поселення Тальне II син­хрон­не Майданецькому, розташованому на відстані майже 5 км. Знахідки «імпортного» посуду, ана­ло­гіч­но­го знахідкам в Майданецькому, можуть свідчити на користь спорідненості мешканців цих се­лищ і належності Тального II до «сільської периферії» протоміста.

Поселення Тальне II може бути віднесене до третьої фази томашівської групи і датоване першою половиною IV тис. до н.е.

Трипільське поселення Тальне III.

Навпроти Тального II на високому березі струмка виявлене ще одне, менше (площею всього 2-3 га) поселення цього ж періоду – Тальне III.

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільське поселення Тальянки
Трипільське поселення Небелівка
Трипільське поселення Чичиркозівка
Трипільське поселення Майданецьке
Трипільське поселення Доброводи
Трипільське поселення Глибочок
Трипільське поселення Веселий Кут
Трипільське поселення Косенівка
Трипільське поселення Розсохуватка
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея поселений   ВидеоОбновлен 18 ноя 2015. Создан 24 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru