Майданы

Трипільське поселення Розсохуватка

Поселення на території сучасної Розсохуватки одне з 18 трипільських поселень, що вважаються поселеннями-гігантами (100 га).Фотогалерея   Видео
Координаты 48°56'41.23"N, 30°51'16.28"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Розсохува́тка – село в Україні, в Катеринопільському районі Черкаської області. Під час розвідок в 50-і рр. ХХ ст. В. Стефановичем виявлене поселення трипільської культури.

Поселення розташоване на високих схилах плато правого берега р.Сухуватки поблизу с.Розсохуватка. Частина поселення перекрита сучасними сільськими садибами.

Поселення на території сучасної Розсохуватки одне з 18 трипільських поселень, що вважаються поселеннями-гігантами. До них належать Тальянки (450 га), Небелівка (300 га), Чичеркозівка (300 га), Майданецьке (270 га), Доброводи (250 га), Глибочок (200 га), Аполянка (200 га), Веселий Кут (150 га), Косенівка (120 га), Розсохуватка (100 га) та ін. Вважається, що трипільці почали будувати поселення-гіганти під загрозою проникнення степовиків, з метою захисту населення у разі їхнього нападу.

Трипольское поселение Розсоховатка

Досліди.

На території с.Розсохуватка знайдено пам'ятки трипільської культури. Про це свідчать знайдений посуд, а також двоповерховий будинок трипільської культури, випалений з глини.

На цій самій території зафіксовано залишки пам’ятки черняхівської культури. В 1981 р. на поселенні проведена археологічна розвідка співробітниками Майданецького загону Трипільської комплексної експедиції ІА АН УРСР. З’ясовано, що загальна площа трипільського поселення могла досягати 100 га.

На аерофотознімку помітні три ряди жител, які перетинають мис з напольного боку. За ними виділяються чотири кільцеві структури, одна з них – подвійна. В західній частині поселення такі утворення складаються ніби з окремих будівель. Можливо, вони відноситься до іншого часу, ніж основна частина поселення.

Трипольское поселение Розсоховатка

Глиняна модель.

Значні розкопки на поселенні не проводилися. Ця пам’ятка стала широко відома після 1970 року завдяки унікальній знахідці – глиняної моделі двоповерхового трипільського житлового будинку (автор знахідки О. Цвек). У такій інтерпретації знахідка обійшла численні наукові видання й стала експонатом Археологічного музею Академії наук України.

Модель стоїть на ніжках, трохи розширюється догори і відображає двоповерхове житло, в якому нижній поверх менший за верхній. З одного боку зображена вхідна частина підпрямокутної форми зі скругленими краями і високим порогом на вході. Неправильна форма цієї частини моделі дала привід до висновків, що це зображення підвальної частини будинку. Тоді незрозумілою є наявність ніжок – свай, на які спирався будинок. Адже для підвалу така конструкція не потрібна. Більш реалістично виглядає другий поверх споруди, який відображає прямокутну в плані конструкцію з дахом. На бокових стінах наліпами імітовано по три вертикальні стовпи, які спираються на нависаючу над нижнім поверхом платформу. В коротких сторонах споруди показано прямокутні двері з порогом та невелике округле віконце у протилежній стіні. Двері виходять на невеликий ганок, обмежений з боків фігурними парапетами. Поруч з їхньою основою – стилізовані зооморфні зображення, що нагадують наліпи на кухонному посуді, типовому для томашівської групи етапу СІ. Фасад увінчано парою симетрично розташованих ріжок. Дах на моделі напівсферичний, в протилежній фасаду стороні досить реалістично передано виступаючі кінці дерев’яних конструкцій. Модель з Розсохуватки є важливим джерелом для реконструкції зовнішнього вигляду забудови трипільських поселень.

Трипольское поселение Розсоховатка

Поселення відноситься до другої фази томашівської групи (етап СІ) і може бути датоване першою половиною IV тис. до н.е.

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільске поселення Тальянки
Трипільске поселення Небелівка
Трипільске поселення Майданецьке
Трипільске поселення Доброводи
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о постройках   Статьи о городах   Фото   Фотогалерея Розсоховатка   ВидеоОбновлен 21 авг 2015. Создан 18 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru