Майданы

Трипільське поселення Тальянки

На Черкащині тривають розкопки найбільшого поселення трипільської цивілізації. Понад 5 тисяч років тому у ньому мешкали від 6 до 25 тисяч осіб.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°47'55.36"N, 30°33'12.17"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

На Черкащині тривають розкопки найбільшого поселення трипільської цивілізації. Понад 5 тисяч років тому у ньому мешкали від 6 до 25 тисяч осіб.

Результати геомагнітної зйомки свідчать, що поселення налічувало від 1500 до 2800 будівель, розташованих концентричними колами. За словами керівника експедиції Володимира Круца, це найбільше з відомих трипільських поселень. Його площа – 450 гектарів.

Цього року археологам вдалося знайти помешкання із унікальними архітектурними деталями – підлогою та жертовником, розповів керівник проекту Олексій Корвін-Піотровський.

Вченим уперше вдалося встановити, що люди, які залишали це житло, забрали з собою піч – символ сімейного вогнища. Під житлом було знайдено горщик, який, ймовірно, слугував родинним оберегом.

Розкопки трипільських поселень було розпочато у 1981-му році. Понад 10 років вони здійснюються коштом французького мецената Бертрана Коста. Зі слів учасників експедиції, в останні роки жодних коштів від держави вони не отримують.

"Україна – молода незалежна держава з давньою історією. Усі багато говорили про трипільську культуру, але ніхто нічого не робив. Тому я вирішив допомогти Інституту археології НАН України" – каже меценат.

Трипольское поселение Тальянки

Побудова міста.

Найбільше з відомих нині поселень трипільської культури розташоване на полі між селами Тальянки та Легедзине Тальнiвського району Черкаської області. Воно займає мис між річкою Тальянка та її правим допливом. Поселення відкрите В. Стефановичем, який зафіксував на цьому мисі кілька поселень. Фактично вони були частинами єдиного трипільського протомiста, найбільшого з відомих в Україні.

Однак лише застосування археометричних методів досліджень відкрило шлях до з’ясування справжньої природи цієї пам’ятки. Загальні розміри та обриси поселення встановлено спочатку за даними дешифрування аерофотознiмкiв. На аерофотознімку поселення в плані нагадує овал, трохи розширений з північного боку. Його довжина досягає 3 км, ширина – від 1,8 км на півночі до 1,1 км на південному сході. Орієнтовна площа поселення складала 4,5 км2.

Трипольское поселение Тальянки

На дешифрованому К. Шишкіним аерофотознімку добре помітно овальне в плані поселення з розширенням у пiвнiчнiй частині. На різних ділянках периметра поселення нараховується від 3 до 4-7 рядів забудови.

У пiвнiчно-захiднiй частині поселення можна виокремити до 20 радіальних вулиць, у тому числі дві широкі. В центральній частині позначено місця зруйнованих комплексів будівель, а також значну незабудовану площу. На аерофотознімку помітні також курганні насипи, що перекривають ряди решток трипільських жител.

Магнітометричні дослідження території поселення, проведені В. Дудкіним в 1983-1986 рр., суттєво доповнили i уточнили уявлення про планіграфію пам’ятки порівняно з результатами дешифрування аерофотознiмкiв. Зйомкою охоплено лише доступну частину пам’ятки, решта зруйнована при будівництві шосе Умань-Черкаси, колгоспних ферм або перекрита західною частиною сучасного с.Тальянки. Досліджена площа (232 га) складає більше 50% загальної площі поселення. За даними магнітометрії було зафіксовано понад 1400 магнітних аномалій від залишків археологічних об’єктів. На думку В. Круца, загальна кількість будівель на поселенні могла досягати 2700.

Поселення складається з двох овальних структур, вписаних одна в одну. Проміжок між ними шириною від 70 до 100 м залишався, очевидно, не забудованим. Зовнішній периметр, складався з прямокутних у плані будівель, орієнтованих довгою віссю до центру поселення. Як показали розкопки В. Круца, інтервали між ними коливались від 2 до 8 м. З південного заходу на протязі майже 1200 м внутрішній периметр було посилено третім рядом будівель. Ця структура розташовувалась на відстані 40-50 м ближче до центру поселення. Тут також був залишений незабудований простір між рядами будинків.

Принаймні, в чотирьох місцях проходи між зовнішнім та внутрішнім периметрами були заблоковані групами з 10-20 споруд. Два таких скупчення знаходяться в південно-східному секторі (саме на них виходив правий фланг третього ряду жител) та два – у пiвнiчно-захiдному секторі. Причому, в останньому випадку поблизу знаходився в’їзд на поселення через внутрішній периметр. У пiвнiчно-захiдному секторі вирізняється оригінальною конструкцією ще один в’їзд на поселення. Ряд жител внутрішнього периметра тут розривається, i кінці ніби накладаються один на другий. При цьому посеред проходу стоїть окрема будівля. На плані внутрішній периметр виглядає більш щільним, ніж зовнішній.

Центр поселення забудовано нерівномірно. Найбільше аномалій від жител зафіксовано у пiвнiчно-захiднiй частині. Тут простежуються радіальні ряди будівель (близько 10) та структури, подібні до кварталів. Данi магнітометричних досліджень неодноразово підтверджені результатами багаторічних розкопок В. Круца та С. Рижова. Археологічно були досліджені рештки кількох жител, що являли собою закінчення однієї з радіальних вулиць, i ще 7 будівель – частину іншої вулиці. В обох випадках будинки розміщувалися торцями до «червоної лінії». Довжина будівель коливалась від 10 до 14 м, ширина – 4-6,5 м. Поблизу одного з жител було розкопано землянку, в якій, на думку авторів, жили його власники в період будівництва основного будинку. Одна з вулиць, яка йшла від в’їзду у центральну частину, мала ширину 40-50 м i простежується в довжину майже на 300 м.

У пiвденно-схiднiй частині поселення також помітні радіальні вулиці, проте збереженість цієї частини пам’ятки не дає змоги повністю реконструювати систему планування. Мабуть, теж внаслідок руйнування оранкою маємо в центрі поселення простір розмірами 900×300 м (30 га), вільний від забудови. З цією площею на пiвнiчно-захiдному боці межують окремі групи жител. Одна з них є колом діаметром 60-80 м, що складається з 7 прямокутних аномалій розмірами (10-15)×(4-6) м. Цікаво, що на це коло мала б виходити описана раніше широка вулиця, яка йде з північного заходу, однак відстань до її зафіксованого закінчення близько 400 м.

Трипольское поселение Тальянки

За межами овальних структур відмічено скупчення з 24 аномалій у пiвнiчно-захiдному секторі на відстані від 10-20 до 100 м від зовнішнього овалу, причому 5 з них утворюють ряд, паралельний зовнішньому периметру. Можливо, перед нами остання спроба розширення поселення або сліди невдалого започаткування зовнішнього периметру.

На поселенні в Тальянках на сьогоднішній день археологами досліджено близько 30 об’єктів різних типів. В основному це рештки згорілих будинків. Установлено, що більшість із них мали два поверхи. Житловим, як правило, був другий поверх, перший мав господарче призначення. Частина споруд (до 25%), на думку В. Круца, мала господарче призначення. Усі будівлі у Тальянках згоріли внаслідок пожеж - випадкових або зумисне влаштованих, про що свідчать обпалення деталей інтер’єру, повторний випал решток посуду, знарядь праці з каменю. За даними експериментальної археології, на спорудження стандартної будівлі потрібно до 25 м3 деревини. Цього, на думку фахівців, було досить для утворення при пожежі того стану залишків, якi досліджені археологами.

Поселення в Тальянках віднесене до етапу СI, належить до томашівської групи трипільських пам’яток і може бути датовано першою половиною IV тис. до н.е.

Трипольское поселение Тальянки

Трипільський заповідник.

У 2002 році було створено Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» у Черкаській області. До складу заповідника входять території 11 поселень часів трипільської культури. Площа заповідника – 2045 гектарів. Серед них – Тальянки, найбільше в Європі поселення часів трипільської культури – 450 га. Поселення включено до списку найбільших міст в історії людства – en:List of largest cities throughout history.

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільске поселення Небелівка
Трипільске поселення Майданецьке
Трипільске поселення Доброводи
Трипільске поселення Розсохуватка
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о постройках   Статьи о триполье   Фото   Фотогалерея Тальянки   ВидеоОбновлен 03 ноя 2015. Создан 18 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru