Майданы

Трипільське поселення Доброводи

Поселення-протомісто IV тисячоліття до н.е., розташоване поблизу села Доброводи Уманського району Черкаської області і назване в його честь.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°45'49.09"N, 30°22'53.78"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Добро́води – поселення-протомісто трипільської культури (етап СІ, томашівська група) IV тисячоліття до н.е., розташоване поблизу села Доброводи Уманського району Черкаської області і назване в його честь. Згідно з дослідженнями вчених, у місті могли мешкати понад 10 тис. жителів, а загальна площа становила 2.5 км2.

Залишки трипільського поселення розташовані на плато, обмеженому зі східного та західного боку ярами, по дну яких протікають струмки. Використавши аерофотозйомку, вдалося визначити фортифікаційні споруди міста з кварталами й вулицями. Включено в список найбільших міст в історії людства – en: List of largest cities throughout history.

Трипольское поселение Доброводы

Історія дослідження.

Поселення обстежувалось Стефановичем В.0. у 1960-ті рр. У 1973 р. Шишкін К.В. здійснив дешифровку аерофотознімка та склав план поселення.

Розкопки на поселенні проводилися в 1974 р. Трипільською комплексною експедицією ІА АН УРСР під керівництвом М. Шмаглія.

У 1981-1982 роках загін Трипільської експедиції Інституту археології АН УРСР під керівництвом Мовші Т.Г. провів розкопки решток трьох наземних жител та здійснив фіксацію ще декількох десятків жител, зруйнованих глибокою оранкою, на основі чого було складено план центрального сектору поселення.

Основна частка матеріалів з досліджень 1981-1982 зберігається в наукових фондах Інституту археологи НАНУ, окремі зразки кераміки (посуд, модель житла) – в Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав».

Трипольское поселение Доброводы

Опис поселення.

Площа поселення – близько 250 га. Житла розміщені кількома кільцями. За даними архе­о­ло­го­маг­ні­то­мет­рич­них досліджень в північній частині поселення відмічена квартальна забудова.

Розкопані житла мали стандартний розмір 12×5 м з типовим для будівель томашівської групи інтер'єром: піч, довга лава-подіум під стіною, круглий жертовник, піфоси. Під кутом одного з жител виявлено ритуальне поховання черепа бика.

Основну категорію знахідок становлять уламки посуду, зібрані на поверхні та з розкопів. Переважає столовий посуд з розписом темно-коричневою фарбою по жовтогарячому ангобу. Знайдено фрагмент моделі житла з піччю, аналогічною відомій Сушківській моделі житла.

Трипольское поселение Доброводы

Дешифровка.

На думку К. Шишкіна, на плані Добровод проявляються яскраво виражені квартальні структури. Всі частини поселення мають ідентичну щільність забудови. Цей факт автор дешифровки розглядав як свідчення одночасного возведення всіх будівель згідно попередньо розробленого загального плану. В північній частині поселення була проведена магнітна зйомка на окремих невеликих ділянках. Вона підтвердила наявність решток трипільських жител в місцях, визначених на аерофотознімку.

Згідно даних дешифровки поселення мало форму овалу з діаметром по довгій осі – близько 2 км, по короткій – до 1.5 км. Чітко простежуються чотири овальні структури, які оточують все селище. Від зовнішнього овалу відходять дві дороги. Обидві йдуть у південному напрямку з інтервалом близько 500 м між ними і простежуються на 300-500 м вздовж кожної.

На північному краю поселення проміжок між зовнішнім та наступним овалами не забудований. В зовнішньому овалі житла стоять одне біля одного, утворюючи суцільну смугу. Перед ними та за ними по­ка­за­но суцільну лінію (можливо від залишків стіни?). В наступній (ближчій до центру) овальній струк­ту­рі фіксуються проходи. Інтервал між ними дорівнює 100-120 м. Від проходів до центру по­се­лен­ня йдуть радіальні вулиці, напрямок яких дещо змінюється після перетину з наступним овалом.

Складна структурно-будівельна система дешифрується на аерофотознімку і в південно-західному секторі поселення. Це радіальні вулиці, що йдуть з інтервалом між ними близько 50 м. Досить чітко видно, що частина простору між зовнішнім та наступним овалами в південно-західному секторі зайнята будівлями.

В центрі поселення знаходиться вільна від споруд овальна в плані площа, діаметром по довгій осі до 500 м. Північно-східна частина поселення майже не читається на аерофотознімку, тут лише намічено пунктиром продовження двох овалів забудови, одну вулицю та одне прямокутне перехрестя. Напрям вулиць відповідає радіально-еліптичному плануванню південно-західної частини поселення.

Т. Мовшею були археологічно досліджені рештки кількох прямокутних в плані наземних жител, представлених завалами обпаленої обмазки з відбитками дерев’яних плах. Поселення Доброводи віднесене С. Рижовим до другої фази тмашівської групи трипільскої культури (етап СІ) і може бути датоване першою половиною IV тис. до н.е.

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільске поселення Тальянки
Трипільске поселення Небелівка
Трипільске поселення Майданецьке
Трипільске поселення Розсохуватка
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о постройках   Статьи о городах   Фото   Фотогалерея Доброводы   ВидеоОбновлен 21 авг 2015. Создан 08 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru