Майданы

Трипільске поселення Майданецьке

Загальна площа близько 200 га. Кількість жител до 2000. У поселенні, ймовірно, проживало до 6-10 тисяч мешканців.Фотогалерея   Видео
Координаты 48°48'18.46"N, 30°41'00.92"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Загальна характеристика.

Майданецьке поселення – поселення-протомісто трипільської культури першої половини 4 тисячоліття до н.е. Розташоване на північній околиці села Майданецьке Тальнівського району Черкаської області.

Поселення має загальну площу близько 200 га. Магнітна зйомка, проведена в 1971-74 рр. на площі 180 га під керівництвом В.П. Дудкіна показала, що в поселенні було не менше ніж 1 575 будинків, які були розміщені у чотирьох еліптичних структурах. Загальна кількість жител, враховуючи 20 га не охоплених дослідженнями, могла становити до 2000. У поселенні, ймовірно, проживало до 6-10 тисяч мешканців, що робить його одним з найбільших енеолітичних поселень Європи того часу.

Основне заняття мешканців поселення – сільське господарство, ремесло (виробництво кераміки, металообробка, ткацтво).

Майданецьке поселення

Дослідження.

У 1927 році дослідження на цьому місці проводив В. Безвенглинський.

У 1971-74 рр. В.П. Дудкін. провів магнітну зйомку і склав план поселення. Військовий топограф К. В. Шишкін склав план за даними аерофотозйомки.

1971-1991 рр. розкопки проводили М.М. Шмаглій, К.В. Зіньківський, С.М. Рижов, М.Ю. Відейко та ін.)

Майданецьке поселення. Аерофотозйомка.
Майданецьке поселення. Аерофотозйомка.

Під керівництвом М.М. Шмаглія 1971-1991 рр. досліджено рештки 34 споруд – житлових та господарчих, в тому числі двоповерхових.

Дослідження на цьому поселенні відновлено 2011 року. Спільна українсько-німецька експедиція розпочала зйомку геомагнітного плану поселення. Результати досліджень загалом підтвердили план В.П. Дудкіна. Разом із тим виявилося, що кількість будівель більша на 25%, ніж вважалося раніше. Виявлено сліди оборонного рову навколо поселення, невідомі раніше ряди будівель, а також сліди спалених споруд площею 300-500 м².

Майданецьке поселення. Геомагнітна зйомка.
Майданецьке поселення. Геомагнітна зйомка.

2013 року відновлено розкопки. Спільно з університетом з міста Кіль (Німеччина) за резудьтатами геомагнітної зйомки досліджено залишки двоповерхового житла і дві ями на околиці поселення в урочищі Широкий Берег.

На території поселення досліджено два кургани бронзового віку, виявлено поховання ямної культури, датовані першою половиною III тисячоліття до н.е. Збереглися насипи ще 5 курганів.

Набутком багаторічних польових досліджень став величезний за обсягом матеріал про планування поселення, конструкцію жител, колекцію речей, що налічує понад триста екземплярів статуеток, тисячі зразків художнього розписного посуду, предметів побуту тощо. У Майданецькому знайдені глиняні жетони-вироби геометричної форми, аналогічні до тих, що мали поширення в Месопотамії в 6-4 тис. до н.е.

Майданецьке поселення у Google
Майданецьке поселення у Google.

Охорона.

Поселення включено разом з поселенням Тальянки та Доброводи до складу обласного заповідника «Трипільська культура».

Експозиція знахідок.

Знахідки з розкопок у Майданецькому експонуються у Національному музеї історії України, Обласному краєзнавчому музеї міста Черкаси, Уманському краєзнавчому музеї, музеї села Майданецьке та Археологічному музеї Інституту археології НАН України (Київ).

Ещё о трипольских городах и трипольцах:
О трипольцах
Трипольский музей
Трипільске поселення Тальянки
Трипільске поселення Небелівка
Трипільске поселення Доброводи
Трипільске поселення Розсохуватка
Подземный трипольский город ВертебаГлавная   Статьи о древних постройках   Фото   Фотогалерея города   ВидеоОбновлен 21 авг 2015. Создан 08 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru