Майданы

Зоряна рана або кратер астероїда Іллінецька астроблема

Одна з найстаріших астроблем Землі – Іллінецька, віком близько 400 млн. років, знаходиться поблизу с.Лугова Іллінецького району на Поділлі.Фотогалерея   Видео
Координаты 49°08'06.61"N, 29°05'40.20"E   G O W Я
Координаты майданов и других Мест Силы.

Іллінецька астроблема – найдавніша на Українському кристалічному щиті, її вік близько 400 міль­йо­нів років…

Метеоритный кратер Зоряна рана

Поняття «астроблема» походить від грецьких слів «astro» – зірка, зоря; та «blema» – рана (ге­о­ло­гіч­на структура древнього метеоритного кратера). Астроблеми зберігають для дослідників важ­ли­ву ін­фор­ма­цію про сценарій космічних “бомбардувань” хімічний склад “мандрівників Всесвіту” та про ге­о­ло­гіч­ні процеси в минулому. Тому і самі астроблеми, і весь комплекс проблем, пов’язаний з цими яви­ща­ми, прискіпливо вивчаються геологами, геофізиками і астрофізиками всього світу.

Сприятливими для консервації ударно-вибухових кратерів виявився Український кристалічний щит, який простягнувся з північного заходу на південний схід маже на 1000 кмвздовж правого берега Дні­пра, доходячи аж до Приазов’я, і має максимальну ширину 250 км. На сьогодні на його поверхні ві­до­мо сім ударно-вибухових кратерів (астроблем).

Одна з найстаріших астроблем Землі – Іллінецька, віком близько 400 млн. років, знаходиться по­бли­зу с.Лугова Іллінецького району на Поділлі (40 км на південний схід від м. Вінниці, міжріч Соб і Сібок).


Зоряна рана або кратер астероїда Іллінецька астроблема.

Наслідком зіткнення в сиву давнину космічного тіла (за оцінками з масою близько 40 млн. тон і ді­а­мет­ром 230-300 м) з твердими породами було утворення метеорино-вибухового кратера з пер­віс­ним діаметром близько 7 км, і глибиною до 600-800 м. Це місце на Поділлі несе на собі відбиток (“шрам”) грандіозної події планетарного масштабу – зіткнення нашої планети з кометою чи астероїдом.

В результаті всебічних досліджень було доведено, що Іллінецький кратер має космічне по­ход­жен­ня. В імпактитах Іллінецького кратера виявлено підвищений, порівняно з земним, вміст нікелю, іридію, кобальту в співвідношеннях, характерних для порід, забруднених метеоритною ре­чо­ви­ною. І це дало змогу однозначно й остаточно ідентифікувати цю геологічну структуру, як типовий метеоритний кратер.

Метеоритный кратер Зоряна рана

Вже кілька десятиліть українські вчені обстежують кристалічні породи Іллінецької астроблеми. В останні роки (1999, 2002, 2005 рр.) у м.Вінниці відбулося три міжнародні конференції «КАММАК – Ко­ме­ти, астероїди, метеори, метеорити, астроблеми, кратери», присвячені проблемі взаємодії малих тіл Со­няч­ної системи з планетами і утворенню ударно-вибухових геоструктур. Вінницю обрано місцем для конференцій саме у зв’язку з тим, що поблизу розташована найдавніша в Україні Іллінецька астро­блема.Главная   Статьи о кратерах   Фотогалерея   Фотогалерея кратера   ВидеоОбновлен 02 ноя 2015. Создан 04 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Рейтинг@Mail.ru